Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diktatörlüğü devirip anayasayı kucakladılar

Giriş Tarihi: 28.1.2014

Arap Baharı'nın doğduğu ülke Tunus, 3 yaşındaki devrimini yeni anayasa ile taçlandırdı. Bölge için çok önemli olan anayasa "diktatörlüğe karşı gerçek zafer" olarak yorumlandı

Ülkelerini on yıllardır yöneten diktatörleri koltuklarından eden Arap Baharı'nın başladığı yer olan Tunus'ta, devrimin en önemli adımlarından biri dün atıldı. Oturumda 216 vekilden 200'ünün "evet" oyunu alan yeni anayasa taslağı meclisin de onayını aldı. Bölgenin en ilerici anayasası olarak gösterilen metin önümüzdeki günlerde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek. 2011'de Muhammed Buazizi adlı bir seyyar satıcının kendisini yakarak Arap Baharı'nın fitilini ateşlemesiyle Tunus'u 23 yıl boyunca yöneten Zeynel Abidin Bin Ali ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Ardından düzenlenen seçimlerde Ennahda Partisi iktidara gelmiş fakat işçi sendikaları, sol görüşlü partiler ve liberallerle Ennahda arasındaki tartışmalar, ülkede derin bir istikrarsızlık yaratmıştı. Faili meçhul politik cinayetler ve uzun süreli genel grevlerin ardından, parlamentonun yüzde 40'ına sahip olan Ennahda'nın iktidardan çekilmesiyle ülke yeni bir siyasi krizin pençesine düşmüştü. Anayasanın Tunus'a istikrar getirmesi bekleniyor.

ÖRNEK BİR ANAYASA
Tunus'un yeni anayasası kadınerkek eşitliği ve fikir özgürlükleri konusundaki açılımlarıyla dikkat çekiyor. Uzmanlar bu anayasanın bölge ülkelerine örnek bir metin olabileceğini söylüyor. Uluslararası kamuoyu da meclisin bu kararını memnuniyetle karşıladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon "Tunus örneği, reform arayan diğer halklara da model olabilir" açıklamasında bulunurken AB'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton "Tunus halkının demokrasi çabasını selamladığını" bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diktatörlüğü devirip anayasayı kucakladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN