Davutoğlu, Afrika Birliği zirvesine katılacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da yarın başlayacak olan 22. Afrika Birliği zirvesine katılacak.

Giriş Tarihi: 29.1.2014 20:15
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Afrika'daki gelişmelerin yakından izlenmesine ve Afrika kıtası liderleriyle ikili temaslara imkan veren Afrika Birliği zirvesinde, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun başkanlığında bir heyetin temsil edeceği duyuruldu.

Açıklamada, Davutoğlu'nun zirvenin açılış oturumuna katılacağına yer verilirken, Afrika Birliği yetkilileri başta olmak üzere ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunacağı bildirildi.

Türkiye'nin 2005'te gözlemci, 2008'de ise stratejik ortak statüsünü aldığı Afrika Birliği'nin, kıtadaki tüm ülkelerin üye olduğu ve Afrikalıları ilgilendiren meselelerin en üst düzeyde ve doğrudan ele alındığı Afrika kıtasının en önemli uluslararası kuruluşu olduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye, giderek derinleşen Afrika ile ortaklığı bağlamında Afrika Birliği ile ilişkilerini daha da geliştirmeye ve kıtanın karşı karşıya olduğu sorunların çözümüne katkıda bulunmaya devam edecektir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu, Afrika Birliği zirvesine katılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN