Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mursi'nin sesi darbecileri korkuttu

Askeri darbenin ardından ikinci kez kamuoyu karşısına çıkarılan Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, açıklamaları duyulmasın diye ses geçirmeyen, özel yapılmış bir kafese konuldu

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Mısır'da 3 Temmuz'da düzenlenen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin demokratik şekilde seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dün yine hâkim karşısındaydı. Daha önce hiç tanık olunmayan biçimde, ses geçirmeyen iki katmanlı özel kafese konulan Mursi, celsenin başında mikrofonun açık tutulduğu birkaç saniye boyunca mahkeme başkanıyla tartıştı. "Ben Mısır'ın meşru cumhurbaşkanıyım. Sizi tanımıyorum, siz kimsiniz" diyen Mursi'nin açıklamalarının ardından mikrofon hızlı biçimde kapatıldı. Devlet televizyonu, duruşmanın canlı yayınlanacağını bir gün öncesinden duyurmasına rağmen, canlı yayın planı da son dakikada iptal edildi. Kasım ayındaki ilk duruşmada, Mursi giydiği takım elbiseyle ve salonda yaptığı Rabia işaretiyle uzun süre konuşulmuştu. İlk duruşmanın aksine, Mursi ve diğer tutuklular, ses geçirmeyen kafes nedeniyle birbirleriyle konuşamadı.

GENERALE SUİKAST

Darbeden bu yana dün ikinci kez kamuoyu önüne çıkarılan Muhammed Mursi ve beraberindeki yaklaşık 130 tutuklu, 2011'de Natrun Vadisi Hapishanesi'nden kaçma olayı nedeniyle yargılanıyor. Mısır hükümeti, Mursi ve diğer tutukluları, hapisten kaçış sırasında Hamas'la işbirliği yapmakla suçluyor. Hamas, duruşmanın ardından dün yaptığı açıklamada, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetti. Dava 22 Şubat'a ertelendi. Polis Akademisi'ndeki duruşmanın başlamasından kısa süre önce, İçişleri Bakanlığı'nda üst düzey görevli olarak çalışan General Muhammed Said Kahire'de vurularak öldürüldü.

GÜVENLİK ALARMI VERİLDİ
Muhamed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilâtı'nın diğer önemli isimlerinin hâkim karşısına çıkarıldığı saatlerde başkent Kahire'de olağanüstü güvenlik önemleri alındı. Duruşmanın yapıldığı Polis Akademisi ve çevresinde kuş uçurtulmazken, ülkenin çeşitli kentlerindeki protesto gösterilerine de güvenlik güçleri müdahale etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'nin sesi darbecileri korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN