Esad'dan bir savaş suçu daha

Suriye'de rejimin öldürdükten sonra Halep'teki Küveys Nehri'ne attığı cesetlere dair yeni kanıtlar ortaya çıktı. 29 Ocak - 15 Mart 2013 tarihleri arasında nehirden 220 cesedin çıkarıldığı belirtildi

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Suriye savaşını bitirmek için rejim temsilcileri ile muhalifleri arasında Cenevre'de 5 gündür süren müzakerelerde dün yine önemli bir gelişme sağlanamadı. Taraflar 600 gündür rejimin kuşatması altındaki Humus'a insani yardım ulaştırılmasında anlaşamazken, muhalifler Beşar Esad'sız geçiş hükümetinin kurulması için baskıları artırdı. Taraflar, anlaşmazlıklara rağmen görüşmelerden ayrılmayacaklarını duyurdu. Cenevre-2 Konferansı'nın devam ettiği sırada ise Suriye'den savaş suçlarına dair yeni deliller ortaya çıktı.Geçen hafta, Suriye'de Esad rejiminin işlediği "savaş suçlarını" belgeleyen fotoğrafları yayınlayan Anadolu Ajansı (AA), bu kez de Halep'teki vahşetin görüntülerine ulaştı. Son görüntüler, Esad güçlerince 29 Ocak -15 Mart 2013 tarihleri arasında işkence ile öldürüldükten sonra cesetleri Küveys Nehri'ne atılan ve aralarında çocukların da bulunduğu 220 sivile ait.

VARİL BOMBASI: 22 ÖLÜ
Görüntüleri AA'ya ulaştıran Suriye Adalet Enstitüsü Müdürü Havran, "Bunların Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçu ve insanlığa karşı işlenmiş suç" kapsamında değerlendirileceğini söyledi. AA, görüntülerin çoğunun yayınlanamayacak durumda olması nedeniyle sadece iki kare fotoğraf yayınlama kararı aldı. Öte yandan rejimin dün Halep'e varil bombasıyla saldırması sonucu 22 kişi öldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan bir savaş suçu daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN