Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açlık kuşatmasına çözüm: Uyku ilacı

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Suriye rejimi ile muhalifler, geçiş hükümetini içeren Cenevre-1'i konuşmakta anlaştı. Muhaliflerin en genç temsilcisi Nur ise "Görüşmeler bir kutu süte muhtaç bebekler için devam etmeli" dedi

Suriye iç savaşını bitirmek için Cenevre'de rejim temsilcileri ile muhalifler arasında düzenlenen müzakerelerin altıncı gününde ilk önemli adım atıldı. Taraflar, Suriye'de bir geçiş yönetimi kurulmasını öngören Cenevre-1 Bildirisi üzerine tartışmakta anlaştı. Tartışmanın nasıl olacağı konusunda ise sorunlar yaşandı. Muhalifler, geçiş sürecini doğrudan masaya yatırılmasını isterken, Suriye rejimi Cenevre-1'i madde madde görüşüp geçiş hükümetini en sonda görüşmek istedi. Cenevre'de Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun (SMDK) en genç temsilcisi olan Nur el Emir ise dünya basının ilgi odağı oldu. Suriye'de uzun süre rejimin hapishanelerinde işkence gören 26 yaşındaki Emir, müzakereler hakkında AFP ajansına konuştu. Humus'ta öğrenciyken gösterilere katıldığını, tutuklandıktan sonra da dövülerek ve elektrik şoklarıyla işkence gördüğünü anlatan Emir, "İnsanları işkenceden öldüren rejimin temsilcileri ile yüz yüze gelmek korkunç. Ama barış için buna katlanmam gerekiyor. Benim gördüğüm işkenceler hiçbir şey, kadınlar cezaevlerinde tecavüze uğruyor" dedi. Cezaevinden çıktıktan sonra Türkiye'ye yerleşen Emir, "Tutuklandığım Humus, 18 aydır kuşatma altında. Bir kutu süte muhtaç olan çocuklara yardım ulaştıramayan uluslararası kamuoyu yaşananlardan utanmalı. İnsanlar orada çimen yiyor. Anneler, açlıklarını unutsun diye bebeklerine uyku ilacı veriyor. Tüm bunların bitmesi için müzakereler devam etmeli" diye konuştu. Öte yandan Cenevre'de anlaşmaya varıldığı açıklanmasına rağmen ise Humus'a hâlâ insani yardım konvoyları ulaşamadı.

HALEP'E VARİL BOMBALARI YAĞIYOR
Cenevre'den gelen ilk olumlu gelişmeye rağmen Easd rejimi Halep'i bombalamaya devam etti. Suriye Genel Devrim Konseyi, orduya ait helikopterlerin Halep'te birçok bölgede düzenlediği "varil bombalı" saldırıda, aralarında çocuklarında yer aldığı 15 kişinin öldüğünü duyurdu. Varil bombalarının Halep'i vurma anları da saniye saniye görüntülendi. Orduya ait helikopterlerin ayrıca uzun zamandan beri kuşatma altında olan başkent Şam'ın batısındaki Dareyya banliyösüne 9 "varil bombası" attığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açlık kuşatmasına çözüm: Uyku ilacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN