Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afganistan'ın en dürüst adamı

Trafik polisi Abdul Sabur, rüşvetin yaygın olduğu Afganistan'ın en dürüst adamı olarak gösteriliyor. 24 yıllık polis memuru, ayda yaklaşık 450 TL maaş alıyor

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Yolsuzluklar ülkesi olarak anılan Afganistan'ın başkenti Kabil'de uzun yıllardır trafik polisi olarak görev yapan Abdul Sabur (52), Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani döneminden bu yana Taliban da dâhil olmak üzere her yönetim tarafından dürüstlüğü ve çalışkanlığı nedeniyle takdirnameler ile ödüllendirildi. Sabur, geçen yıl bir kez daha rüşvete karşı duruşu nedeniyle ülkesinde İçişleri Bakanlığı tarafından özel bir ödüle layık görülmüştü. Oldukça mütevazı bir hayat yaşayan tecrübeli polis 5 odalı evinde 28 kişi ile beraber kalıyor. Ayda 200 dolar (yaklaşık 450 lira) kazanan Sabur, boğazını kurutan ve onu hasta eden Kabil'in hava kirliliğine rağmen sadece bir kez terfi aldı. 1 milyondan fazla aracın her gün yollara düştüğü Kabil'de Sabur sürücüleri gereksiz yere durdurmadan, trafik akışını en muntazam şekilde sağlayan isim olarak biliniyor.

BABASINI KAZADA YİTİRDİ

Uzmanlar ülkedeki rüşvet sorununun geçim sıkıntısıyla ilgili olduğunu söylerken, Birleşmiş Milletler Abdul Sabur'un tanıtıldığı kısa bir belgesel için geçen yıl çekimler gerçekleştirdi. Kabil'deki taksiciler Sabur dışındaki polislerin rüşvet aldığını, para vermemeleri durumunda ise lisanslarına el konulduğunu söylüyor. Babasını bir trafik kazasında kaybeden Sabur'a göre trafik polisinin etkili bir şekilde çalışması insan hayatı için çok önemli. Sabur'un iki amcası da trafik polisliği yapıyor. Geçen Sonbahar'da bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan bir araştırma Afgan polisinin yüzde 59'unun rüşvet aldığını ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afganistan'ın en dürüst adamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN