Obama, İran için Kongre'ye rest çekti

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Kongre'de gelenek olduğu üzere "Birliğin Durumu" adlı bir konuşma yapan ABD Başkanı Barack Obama, İsrail lobisinin baskılarına rağmen "Yeni bir İran yaptırımı onaylamayacağım" dedi

ABD Başkanı Barack Obama, yargı, yürütme ve yasama temsilcilerinin tamamının hazır bulunduğu konuşmasında iç politika ve dış siyasete ilişkin mesajlar verdi. Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi çoğunluğun kendi politikalarını empoze ederek ülkeyi kilitlediğini belirten Obama, "Gerektiği zaman ve yerde Kongre'yi atlayarak, Başkanlık Kararnamesi yayımlamaktan çekinmeyeceğim" dedi. Obama dış siyasette ise Kongre'deki siyasetçiler üzerinde büyük gücü olan İsrail lobisini karşısına alarak, İran müzakerelerine bir şans verilmesi gerektiğini söyledi. Obama bununla da yetinmeyerek "Kongre müzakereleri raydan çıkarma tehlikesine sahip yeni bir yaptırım tasarısı getirirse bunu veto edeceğim. Ulusal güvenlik çıkarımız için, diplomasiye başarılı olması için bir şans vermeliyiz. " dedi. 2008'deki seçim kampanyası sırasında terör suçlularının zor şartlar altında tutulduğu Guantanamo hapishanesini kapatma sözü veren fakat Kongre'deki muhalefet nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen Obama bu konuya da değindi. Obama, "Bu yıl Guantanamo Üssü'ndeki hapishanenin kapatıldığı yıl olmalı" dedi.

FİRST LADY ASKERLERLE YAKINDAN İLGİLENDİ
Başkan Obama'nın konuşmasının en duygusal bölümü ise Afganistan'da görev yaptığı sırada bir patlamayla beyninden büyük zarar gören Kıdemli Çavuş Cory Rumsburg'ü övdüğü andı. Herkes çavuşu ayakta alkışlarken First Lady Michelle Obama da gülümseyen askere sarıldı. Geleneksel olarak Michelle Obama tarafından hazırlanan davetli listesinde bu yıl Boston Maratonu'na yapılan saldırıdan yaralı olarak kurtulan iki kişi, eşcinsel olduğunu açıklayan ilk NBA oyuncusu ve General Motors'un ilk kadın başkan yardımcısı da vardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama, İran için Kongre'ye rest çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN