İran ile görüşmeler yeniden başlıyor

İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüşen AB Yüksek Temsilcisi Ashton, nükleer programa ilişkin görüşmelerin 18 Şubat'ta başlayacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 31.1.2014 20:22
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ile görüşen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran ile 5+1 arasında nükleer programa ilişkin görüşmelerin 18 Şubat'ta Viyana'da yeniden başlayacağını açıkladı.

Zarif ile yaptığı görüşmenin "gerçekten ilginç" olduğunu belirten Ashton, görüşmeden şu aşamada elde edilen en önemli sonucun müzakerelere başlanması olduğunun altını çizdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ile Almanya'dan oluşan 5+1 ile İran arasındaki görüşmeler Viyana'daki BM binasında gerçekleştirilecek.

AB, İran'a yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımlardan bazılarını, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) bu ülkedeki teknik ekibinden gelen teyit doğrultusunda 20 Ocak'ta Brüksel'de yapılan dışişleri bakanları toplantısında 6 aylık süre için askıya almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran ile görüşmeler yeniden başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN