Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimyasal fiyasko

Giriş Tarihi: 31.1.2014

Suriye rejiminin yapılan uluslararası anlaşmaya rağmen şimdiye kadar sahip olduğu bin 300 ton kimyasalın sadece yüzde 5'ini ülke dışına çıkardığı ortaya çıktı. Dünya yine sesini yükseltmeye başladı

Suriye lideri Beşar Esad'ın temsilcileri ile muhalifler arasında iç savaşı bitirmek için Cenevre'de bir haftadır süren müzakerelerin ilk turu, bugün sona eriyor. Önceki gün geçiş yönetimini içeren Cenevre-1 Bildirisi üzerinde tartışmakta anlaşan taraflar dün de buzları eriten bir adım daha attı. Tarafların, toplantıdan önce iç savaşta ölenler anısına birlikte saygı duruşunda bulunduğu bildirildi. Suriyeli muhalifler ve rejim temsilcilerinin, 10 Şubat'ta ikinci tur görüşmelere geçme konusunda uzlaşma sağladığı belirtildi. Cenevre'de barış görüşmelerinin başladığı tarihten bu yana ise Esad rejiminin saldırıları nedeniyle 76'sı çocuk, 433 kişi hayatını kaybettiği açıklandı. Rejimin dün Halep'te düzenlediği "varil bombalı" saldırıda 32 kişi daha öldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü de Suriye rejiminin, 2012-2013 yıllarında başkent Şam ve Hama'da binlerce konutu "kasten " yıktığını bildirdi. Askeri amaç taşımayan bu yıkımların, sivilleri cezalandırmayı amaçladığı ve halkı orantısız zarara uğrattığına dikkat çekildi. Öte yandan ABD'nin Suriye müdahalesini engelleyen kimyasal anlaşmada beklenen gelişmelerin sağlanamadığı ortaya çıktı. Şam rejiminin elindeki kimyasalları yok etmekle görevli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden bir yetkili şu ana kadar bin 300 tonluk kimyasalın sadece yüzde 5'lik kısmının ülke dışına çıkarıldığını söyledi. İsmini açıklamadan Reuters ajansına konuşan yetkili, öngörülen programın 6-8 hafta gerisinde kalındığını söyleyerek "Suriye, kimyasallarını terk etmede ciddi olduğunu kanıtlamak zorunda. Ama bir gelişme yok" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da 27 Ocak'ta yayınladığı bildiride, kimyasal silahların imhası ile ilgili sürecin gerekçe gösterilmeden geciktirilmesinden dolayı Şam rejimini eleştirerek, bu sürecin hızlandırılması çağrısı yapmıştı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, Suriye'deki kimyasal silahların transferinin gecikmesi konusunda uluslararası toplumun duyarlı olmasını istedi.

Bir cihadcının Suriye günlüğü
Hollanda ordusundaki görevini bırakarak, Esad karşıtlarına destek vermek için Suriye'ye giden Türk asıllı Hollanda vatandaşı dünya basının ilgisini çekmeye devam ediyor. Suriye'den yayınladığı bloguyla adını duyuran ve sadece soyismini Yılmaz olarak açıklayan 'cihadçı', Hollandalı bir gazeteciye verdiği röportajda "Buraya bomba yapmayı öğrenmek ya da Avrupa'ya döndüğümde terörist faaliyetlerde bulunmak için gelmedim. Suriye'ye sadece ve sadece Esad rejimine karşı durmak için geldim" dedi. "Kamuoyunda burada terörist yetiştirildiğine dair görüş var. Bu çok yanlış" diyen Yılmaz "Ülkeme dönebilir miyim bilmem, ama dönersem anneme sarılmaktan başka bir şey yapmayı planlamıyorum" dedi.

Davutoğlu Şam rejimini eleştirdi
Afrika Birliği Zirvesi için Etiyopya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cenevre Konferansı ile ilgili Suriye yönetimini eleştirdi. Davutoğlu, "Rejim, daha ilk günden geçiş hükümetini tartışmamak gibi bir stratejik taktiğe yöneldi. O zaman niye geldiniz Cenevre'ye?" dedi. Cenevre'de taraflar her ne kadar Cenevre-1 Bildirisi üzerinde tartışmakta anlaşsa da rejim temsilcileri geçiş yönetimini toplantıların en sonunda konuşmak istediklerini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal fiyasko
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN