Snowden'e Nobel tepkisi

Giriş Tarihi: 31.1.2014 15:41

Norveçli iki milletvekilinin, Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) eski istihbarat yetkilisi Edward Snowden'i 2014 Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesi ABD'de tepki topladı.

Sosyalist Sol Partili eski Eğitim ve Çevre Bakanı Baard Vegar Solhjell ve Snorre Valen, Snowden'in yaptığı ifşaatların, "daha istikrarlı ve barışçıl dünya düzenine" katkıda bulunduğunu söyledi.

ABD'nin 'vatan hainliği' ile suçladığı Snowden'in, Nobel komitesinin barış ödülü için değerlendireceği isimler arasında yer alması, Amerikan toplumunda tepkiyle karşılandı.

Virginia Warrington'dan Chris Tinsdale, "Bunun biraz abartılı olduğunu düşünüyorum. Bu ödülü, ondan daha çok hak eden birçok insan var" diye konuştu.

Başkent Washington'da yaşayan Noel Sidone, "Onun bu ödülü hak ettiğini düşünmüyorum. Başkan Obama'nın bilgisi olmadan hükümete ait sırları ifşa etti. Bu hareketinden dolayı ne Nobel Barış Ödülü ne de herhangi bir ödülü hak etmiyor" ifadelerini kullandı.

Valdemar Rodriguez ise, konuyu daha geniş bir açıdan değerlendirerek şunları söyledi: "Nobel Barış Ödülü'ne aday gösteriliyorsanız, tüm insanlık için iyi bir şeyler yapmış olmanız lazım. Şahsen bunun Amerikan halkı için iyi olduğunu düşünüyorum. Amerikan halkının bunun ne kadar önemli olduğunu, onun yaptığı katkının önemini kavradığını sanmıyorum. Ama Snowden bu ödülü hak ediyor mu? Hayır. Fakat yaptıklarını destekliyorum."

Washington'daki American University'de uluslararası siyaset öğrenimi gören Norveçli Line-Mari Saether, bu konuda Amerikalılar arasında farklı görüşler bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Snowden'in eylemlerini gündeme getirmek önemli fakat Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum."

Seather, bunun yanlış olacağını anlatarak şöyle konuştu: "çünkü yaptıkları ile uluslar arasında barışa katkıda bulunmadı. Ayrıca, Nobel'e aday gösterilmesi, ülkeler arasındaki ihtilafları artırabilir. Bugün birçok sınıf arkadaşımla konuştum, yorumları şöyle: Bu adaylık Obama'nın suratına atılmış bir tokattır."

Hükümet Saymanlık Projesi Müdürü olan Beatrice Edwards bu adaylığın, Amerikan toplumunun kafasını karıştıracağını söyleyerek, "Çünkü Amerikan hükümetinin, Snowden'in bir vatan haini olduğu şeklinde çok yoğun bir propaganda kampanyası var" dedi.

Edwards, hukuk müşavirlerinden birinin Snowden'le temasa geçtiğini anlatarak şöyle konuştu: "Nobel'e aday gösterilmesinden çok memnun olduğunu biliyorum."

Snowden'in Nobel Barış Ödülü alması halinde ABD'de bazı değişiklikler olacağına inandığını kaydeden Edwards, sözlerine şöyle devam etti: "Çok ilginç bir durum ortaya çıkacak, çünkü sadece birkaç yıl önce bu ödül Barack Obama'ya verilmişti. Nobel Barış Ödülü alan bir başkanın casuslukla suçladığı biri Nobel'i almış olacak. Casusluk suçlaması nedeniyle kendisine başka bir ülkede sığınma hakkı verildi. Sonrasında Nobel Barış Ödülü alırsa bu gerçekten ABD'deki dengeleri bozacak."

Snowden'in Nobel'e aday gösterilmesinin, ABD hükümetinin gözünü açmasını umduğunu söyleyen Edwards, sözlerini şöyle tamamladı: "Uluslararası toplum Edward Snowden'i, dünyadaki barış ve adaletin gücü olarak görüyor. ABD hükümetinin, suçlamalar konusundaki tavrını değiştirmesini ve dünyanın geri kalanıyla daha uyumlu olmasını ümit ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Snowden'e Nobel tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN