Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stockholm'de garip karar!

Giriş Tarihi: 1.2.2014

Demokrasinin kalesi İsveç'ten utanç kararı. Ermeni soykırımını tanıyan Botkyrka Belediye Meclisi, şimdi de 'Süryani Soykırımı'na yönelik anıt önerisine 'evet' dedi

Dünya 'demokrasi indeksi' sıralamasında ilk sırada gösterilen İsveç, tüm tepkilere rağmen, şimdi de 'Süryani Soykırımı' taleplerini dayatan Ermeni-Süryani diasporasına hayır diyemedi. Başkent Stockholm'ün en büyük belediyelerinden Botkyrka Belediye Meclisi, 'iddiaların gerçeği yansıtmadığı' yönündeki tüm tezlere ve demokratik protestolara rağmen, 'Süryanilere soykırım yapıldığına yönelik' anıtın dikilmesine ilişkin öneriyi 'oy çokluğu' ile kabul etti. Öneri, Ermeni, Süryani ve Asurilerin oluşturduğu derneklerin çatı kuruluşu 'Seyfo (Süryanice 'kılıç' anlamına geliyor) Komitesi tarafından getirilmişti. Karar, çok sayıda Türk ve Azeri göstericinin belediye önünde protesto gösterilerine neden oldu. Göstericiler karar öncesinde tepkilerini dile getirerek kararın geri çekilmesini talep etmişti. 54'e karşı 61 oyla Stockholm Botkyrka Belediye Meclisi'nden geçen 'anıt' kararı, Ermeni diyasporasının bir zaferi olarak yorumlandı.

'KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ'
Belediye meclisinde 9 partiden 8'inin destek verdiği öneri 54'e karşı 61 oyla kabul edildi. Botkyrka Belediye Meclisinin Yeşiller Partili üyeleri ve Türk vatandaşı Bayram Uludağ ile Deniz Bulduk, oylama sırasında meclis üyelerine yönelik birer konuşma yaparak, anıtın reddedilmesini istedi. Mecliste konuşan Bulduk da Stockholm'ün bir başka ilçesi Söertalja'da meclis üyelerinin aynı yönde bir kararı 2008 yılında meclisten geçirdiklerini hatırlatırken, "Bu kararı bölgede oturan İsveç vatandaşları mahkemeye taşıdı ve meclisin kararı, mahkeme tarafından iptal edildi" dedi. Fittja Ulu Cami Dernek Başkan Yardımcısı Menderes Alıcı ise 2008'deki kararın emsal olduğunu, bu kararı da mahkemede itiraz edeceklerini söyledi. 87 bin 400 nüfuslu Botkyrka Belediyesi'nde 10 bin Türk vatandaşının yaşadığı biliniyor. İsveç Meclisi de 2010 yılında aldığı karar ile 1915 olayları ile ilgili iddiaları kabul etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stockholm'de garip karar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN