Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tayland sandık başına gidiyor

Tayland'da bugün milyonlarca seçmen, muhalefetin boykotu ve gösterilerin gölgesinde yapılan erken genel seçimler için sandık başına gidiyor.

Giriş Tarihi: 2.2.2014 09:47
Hükümet karşıtı göstericilerin başkent Bangkok ve ülkenin güneyindeki birkaç seçim merkezini zorla kapattığı, diğer bölgelerde ise oy verme işleminin normal devam ettiği belirtiliyor.

Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, istifasının talep edildiği kütlesel gösterileri durdurmak için erken seçim kararı almıştı. Shinawatra'nın partisinin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor ancak parlamentoda çoğunluğu sağlayamamasının politik boşluk oluşturabileceği kaydediliyor.

Tayland'da 2011 yılında yapılan seçimleri kazanan Başbakan Shinawatra, bugün sandıklar açılır açılmaz evinin yakınındaki seçim merkezinde oy kullandı.

Yingluck Shinawatra'nın geçtiğimiz Kasım'da genel af yasası çıkarmaya çalışmasıyla hükümet karşıtları gösterilere başlamıştı. Af aynı zamanda yurt dışında sürgünde yaşayan Yingluck Shinawatra'nın kardeşi ve devrik Başbakan Thaksin Shinawatra'nın da ülkeye geri dönmesine imk'n sağlayacaktı.

Hükümet karşıtı göstericiler, 2008 yılındaki mahkeme sırasında yurt dışına kaçan Thaksin Shinawatra'nın ülke dışından hükümeti yönettiğini iddia ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tayland sandık başına gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN