Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Kaide IŞİD'i sildi

El Kaide, "Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün bizimle bir alakası yoktur, faaliyetlerinden sorumlu değiliz" açıklaması yaptı. Suriye'de muhaliflerle çatışan IŞİD, Irak'ta da etkisini artırıyor

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Suriye'de geçtiğimiz haftalarda Beşar Esad rejimine karşı savaşan muhalif gruplara düzenlediği saldırılarla adını duyuran Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, El Kaide tarafından resmen dışlandı. Terör örgütü El Kaide adına dün yapılan açıklamada, "IŞİD'in bizimle hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Yaptıklarından da sorumlu değiliz" denildi. Suriyeli muhalif gruplar da IŞİD'in Suriye istihbarat teşkilâtı (Muhaberat) tarafından desteklenen taşeron bir örgüt olduğunu savunuyor. El Kaide merkez komutanlığının açıklamasında, diğer muhalif gruplar da IŞİD'e karşı uyarılırken, söz konusu örgütün kurulma aşamasından düzenlediği faaliyetlere kadar hiçbir aşamanın desteklenmediği vurgulandı. Suriye'de rejime karşı sürdürülen silahlı mücadelede, Nusra Cephesi El Kaide'nin resmi temsilcisi konumunda bulunuyor. Muhalefetin ana gövdesini ise içinde Özgür Suriye Ordusu'na bağlı fraksiyonların da yer aldığı İslami Cephe oluşturuyor. İslami Cephe de dün bir açıklama yaparak, IŞİD'i Halep'in rejim güçlerinden alınamamasının sorumlusu olarak gösterdi. Açıklamada, "İslami Cephe kentin güneyinde rejimle savaşırken, kuzeyde de IŞİD'le savaşmak zorunda kaldı. Eğer bu cephe açılmamış olsaydı, Halep'in tamamı muhaliflerin elinde olurdu" denildi. IŞİD'in temelleri 2003'te ABD'nin Irak'ı işgalinin hemen ardından Ebubekir Bağdadi tarafından atıldı. Suriye'deki halk ayaklanmasının başlangıcından sonra faaliyetlerini bu ülkeye doğru genişleten örgüt, Esad rejimi güçlerine karşı değil muhaliflerle çatışarak dikkatleri üzerine çekti.

DEPREM DEĞİL VARİL BOMBASI
Suriye ordusuna ait helikopterlerin Halep'te muhaliflerin kontrolünde bulunan mahallelere düzenlediği saldırılarda 4'ü çocuk 24 kişi hayatını kaybetti. Sivillerin üzerine varil bombası atıldığını kaydeden muhalifler, saldırıların ardından depremi andıran yıkım yaşandığını belirtti. Enkaz altında hâlâ insanların bulunması nedeniyle can kayıplarının da artabileceğini söyleyen muhalifler, ocakta 600 varil bombası atıldığını açıkladı. Her gün düzenlenen saldırıların ardından Halep'ten çevre bölgelere yoğun göç başladığı vurgulandı.

ESAD'DAN FACEBOOK POZU
Ülkesindeki katliamlara ve yıkıma rağmen Şam'da 'normal' hayatını sürdürdüğü imajını vermek isteyen Beşar Esad, kendisine ait resmi Facebook sayfasından ilginç fotoğraflar paylaşmaya devam ediyor. Esad ve eşi Esma, sosyal medyayı dış dünyaya karşı reklam aracı olarak kullanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Kaide IŞİD'i sildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN