Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra metrosunda grev hazırlığı

İngiltere'nin başkenti Londra'da her gün yaklaşık 4 milyon kişiyi taşıyan metro ağının çalışanları iki günlük greve gidiyor.

Giriş Tarihi: 4.2.2014 17:35 Güncelleme Tarihi: 4.2.2014 17:39
Bilet gişelerinin kapatılması ve yaklaşık bin görevlinin işten çıkarılması planlarına tepki gösteren metro çalışanları bu akşam yerel saatle 21.30'dan itibaren iş bırakacak. Demiryolu, Deniz ve Ulaşım Çalışanları Ulusal Sendikası (RMT) ile Maaşlı Ulaşım Çalışanları Birliği'nin (TSSA) destek verdiği grevin, başkentteki metro ulaşımda ciddi aksamalara neden olması bekleniyor.

Londra Ulaşım Kurumu (TFL) sendikalarla görüşmelere devam etme istediğini ifade etse de, kesintilerdeki ısrarını sürdürüyor. Kurum, kesintilerle yıllık 50 milyon sterlin tasarrufta bulunulacağını kaydediyor.

Grevin Londra'daki tüm metro hatlarını etkileyeceği uyarısında bulunulurken, trenlerin bazı istasyonlarda durmaması ve grevin günlük yaşamı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

"BAŞIMIZA SİLAH DAYARKEN, MÜZAKERELERDE BULUNAMAM"

RMT Genel Sektreteri Bob Crow LBC Radyo'ya yaptığı açıklamada, Londra'nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson'ı işten çıkarılmasını öngören mektubu ve bilet satış ofislerinin kapatılma teklifini geri çekmeye çağırdı. Crow böylece grevin askıya alınabileceğini ve görüşmelerin başlayabileceğini vurguladı.

Johnson'a seslenen Crow, "Bizi dinlemenizi istiyoruz. Bu durumda, grevi durdurmaktan memnuniyet duyarız" dedi. Boris Johnson ise grevi "tamamen saçmalık" olarak niteleyerek, "konuları görüşmekten mutluluk duyacağını" dile getirdi. Ancak Johnson tartışmanın kızışmasının ardından, "Siz başımıza silah dayarken, sizinle masaya oturup, müzakerelerde bulunamam" ifadesini kullandı.

Londra'da çok sayıda kişi metroyla ulaşımını sağlıyor. Metro hizmetlerinde yaşanması beklenen aksamalardan dolayı başkentte bu akşamdan itibaren otobüs, tren, bisiklet gibi alternatif ulaşım yollarında yoğunluk yaşanacağına dikkat çekiliyor.

Metro ulaşımının 7 Şubat Cuma günü normale dönmesi beklenirken, bir sonraki grevin 11 Şubat'ta yapılacağı bildiriliyor.

Ülke ekonomisindeki bütçe açığını gidermek için İngiliz hükümeti 2010 yılından bu yana kamu sektörü başta olmak üzere birçok alanda kesintilere gidiyor. Kesintiler işten çıkarmaları da beraberinde getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra metrosunda grev hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN