Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad rejimi çocukları duvara asıyor

BM, Suriyeli çocuklar hakkında ilk kez rapor hazırladı: Rejim çocuklara ailelerinin gözü önünde korkunç işkenceler yapıyor. Muhalifler de Esad'a öfke duyan çocukları savaştırıyor

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Suriye'de 3 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşın en masum kurbanları çocuklar hakkında bu kez Birleşmiş Milletler (BM) bir rapor hazırladı. BM'nin Suriyeli çocuklar hakkındaki ilk raporu olan çalışma geçen hafta BM Güvenlik Konseyi'ne sunuldu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un sunduğu raporun 1 Mart 2011 - 15 Kasım 2013 arasındaki ihlallerden oluştuğu kaydedildi. Dün basına verilen rapora göre Suriye'de şimdiye kadar 10 binden fazla çocuk öldürülürken daha fazlası da kaçırıldı. Raporda Beşar Esad rejiminin, yaşları 11'e kadar inen çocukları gelişigüzel gözaltına alarak işkenceler yaptığı belirtildi. İşkence yöntemleri arasında metal kabloyla dövme, cinsel organlarına elektrik şoku verme, el-ayak tırnaklarının sökülmesi, tecavüz, cinsel şiddet, üzerlerinde sigara söndürme, uykusuz bırakma, hücreye kapatma ve ailelerine uygulanan işkenceyi izletme gibi uygulamalar bulunuyor. Çocukların ayrıca işkence sırasında bileklerinden ya da diğer uzuvlarından duvara asılarak dövüldükleri de tespit edildi. Birçok olayda da ailelere çocuklarına yapılan işkencelerin izlettirildiği bildirildi.

100 KİŞİ AÇLIKTAN ÖLDÜ

Raporda, rejim karşıtlarının da çocukları saflarında savaştırdıkları belirtildi. Raporda özellikle yakınları rejimin saldırılarında ölen çocukların muhaliflerin saflarında Suriye hükümetine karşı savaştırıldıkları ve çocukların çoğunun bunu kendileri için bir görev olarak kabul ettikleri kaydedildi. Batı'nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun da yaşları 12 ile 17 arasında değişen çocukları savaştırdığına dikkat çekildi. Öte yandan başkent Şam'da rejimin ablukası altındaki Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıktan ölenlerin sayısı 100'e çıktığı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad rejimi çocukları duvara asıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN