Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''İsrail sözlerimi çarpıtmamalı''

Giriş Tarihi: 6.2.2014 10:07

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: İsrail sözlerimi çarpıtmamalı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Münih'teki açıklamasının İsrail tarafından yanlış değerlendirildiğini belirterek, "Açıklamalarım doğru biçimde yansıtılmalı, çarpıtılmamalı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Münih Güvenlik Konferansı sırasındaki bir açıklamasının İsrail'deki bazı çevrelerde yarattığı tepki üzerine, "Açıklamalarım doğru biçimde yansıtılmalı, çarpıtılmamalı. Diğer insanların bir sorun olarak konuştuğu birşeye atıf yapma dışında birşey yapmadım. Her zaman da boykotlara karşı oldum" dedi.

CNN televizyonunda "The Lead with Jake Tapper" programına konuk olan Kerry, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kerry, "ABD, Başkan Obama ve onun talimatları ve politikası yoluyla, İsrail'in güvenliğine kuvvetle bağlıdır. İsrail de onun güvenlik ihtiyaçlarına her zaman destek olacağımızı anlamalı.

Ancak hiç kimse, barış sürecine karşı oldukları ya da iki devleti (iki devletli çözümü) beğenmedikleri için, yaptıklarımızı ya da söylediklerimizi çarpıtmamalı. Yılmayacağım. Başkan Obama'nın Ortadoğu'da barışı sağlama çabasına gösterdiği bağlılıkta geri çekilmeyeceğim" diye konuştu.

"İRAN İŞ YAPMAK İÇİN UYGUN DEĞİL"

John Kerry, İran'la ilgili bir soru üzerine de İran'ın iş yapmak için uygun olmadığını, bunu İran'ın da bildiğini belirtti.

Kerry, "İranlılara yaptırımları uygulamaya devam edeceğimizi söyledik. Diğer her bir ülkeye de yaptırımlar rejiminin yürürlükte kalmaya devam ettiğini net olarak belirttik. Dolayısıyla, Fransızlar oraya (İran'a) bazı işadamları gönderebilir, ama yaptırımları çiğneyemezler. Eğer bunu yaparlarsa yaptırıma maruz kalırlar. Ve onları uyardık. Hiç kimse, ABD'nin varolan yaptırımları uygulamaya hazır olduğundan bir an bile şüphe etmemeli ve tüm müttefiklerimiz, bu yaptırımların bir anlaşma olana kadar yürürlükte kalacağı noktasında mutabık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''İsrail sözlerimi çarpıtmamalı''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN