Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış suyu Rumları endişelendirdi

Rum Çiftçiler Birliği (EKA) Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesinin Güzelyurt ve Mesarya'da tarım ve hayvancılığı geliştirerek buradaki arazinin değerini yükselteceğinden endişe duyuyor.

Giriş Tarihi: 7.2.2014 16:19 Güncelleme Tarihi: 7.2.2014 17:19
Rum Haravgi gazetesine göre EKA, Barış Suyu Projesi'nin KKTC'nin Türkiye'ye bağımlılığını güçlendireceğine işaret ederek 'Yüzyıllardır iklim değişiklikleri sorunu yaşayan Kıbrıs gibi bir adaya su getirecekler. İstisnai bir uluslar rası iletişim politikası uygulayarak, Kıbrıs sorununun ç��zümü için baskı unsuru olarak 'Barış Suyu' diye lanse ediyorlar.' vurgusunu yaptı.

Bu projenin dünya çapında bir ilk olduğu ve her açıdan Türkiye'nin büyük bir başarısı olduğu görüşünü ortaya koyan EKA 'Bu proje ile Omorfo (Güzelyurt) ve Mesarya ovalarına su getirecekler. Bir yandan tarım ve hayvancılığı geliştirecekler öte yandan da Kıbrıs sorununun çözümü açısından toprağın değerini artıracaklar.' uyarısında bulundu.

Gazete EKA'nın Rum Yönetimi'ne ve ilgili bakanlara; siyasi girişimler dışında, 7 Mart 2014'te su baraja akmaya başladıktan sonra ülke ekonomisinde ortaya çıkacak çok yönlü değişiklikler için bilimsel araştırma yapılması çağrısında bulunduğunu yazdı.

RUM MECLİSİ'NDE 'ASRIN PROJESİ' TARTIŞMASI

Rum Politis gazetesi, Rum Meclisi Göçmenler Komitesi'nde dün, 'Asrın Projesi' tartışması yaşandığını ve her ne kadar bu konuda olumlu yaklaşımlar sergilendiyse de, konunun siyasi boyutunun farklı yorumlandığını yazdı.

Habere göre, Rum Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Sorunu, Enerji ile Deniz Politikası ve Siyasi Planlama'dan sorumlu Genel Müdür Vekilliği görevi de yapan Büyükelçi Tasos Conis'in, projenin Deniz Hukuku'nu, egemenliği, hak sahipliğini ve 'Kıbrıs Anayasası'nı' ihlal ettiğini öne sürdü. Conis, Türkiye'nin 'barış suyu' addettiği projenin, milli çıkarları için olumsuz bir gelişme olduğunu ve KKTC'nin Türkiye'ye olan bağımlılığını artırdığını savundu.

Conis, her ne kadar proje aleyhinde girişim yapmış olsalar da bunu başaramadıklarını; çünkü Türkiye'nin bu projeyi, tüm adanın menfaatine olacak insani bir proje olarak kabul ettirme pozisyonunda olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Rum İstihbarat Teşkilatı, Türkiye'den gelecek suyun yalnızca Kıbrıslı Türklerin ihtiyacını karşılayacak kadar olduğu konusunda Rum Meclisi'ni bilgilendirdi.

208 RUM ARAZİSİ ETKİLENECEK

KİP'e göre 'Asrın Projesi', KKTC'de bulunan, toplam 1,35 kilometrekarelik 208 Rum arazisini etkileyecek.

Gazete, Türkiye'nin bu bölgede arazisi bulunan Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmasını arzuladığını iddia ederek, sözde 'Mirtu' (Çamlıbel) Muhtarı Andreas Athanasios'un önceki günkü açıklamalarına atıfta bulundu.

Athanasios, su projesinin gerçekleştiği bölgelerde arazisi bulunan Rumların, bizzat Rum avukatlar tarafından tespit edilerek Taşınmaz Mal Komisyonu'na yönlendirildiğini söyledi.

Habere göre Athanasios, daha önceden belirlenmiş bazı Rum avukatlara, bu kişilerin tespit edilerek, arazilerini 'satmaları' için teşvikte bulunma rolü verildiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış suyu Rumları endişelendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN