Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Humus'ta tahliye başladı

Suriye ordusu tarafından 600 gündür kuşatma altında tutulan Suriye'nin Humus kentinde ilk tahliyeler başladı. Ateşkesin ilanıyla çocuk, kadın, yaşlı ve yaralılar güvenli bölgelere naklediliyor

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Suriye ordusunun 600 gündür kuşatma altında tuttuğu Humus kentinde, Birleşmiş Milletler'in aracılık etmesiyle sağlanan ateşkes ilk meyvesini verdi. Dün kadın, çocuk, yaşlı ve yaralılardan oluşan 200 kişilik grup tahliye edildi. Humus Valisi Tilal Berazi, tahliye edilen sivillerin yürüyerek güvenli bir bölgeye geçtiklerini doğruladı. Muhalif kaynaklar ise, rejime bağlı birliklerin, bölgeyi terk etmeye çalışanların üzerine açtıklarını kaydetti. İsviçre'nin Cenevre kentinde Beşar Esad yönetimi ile muhalif grupların temsilcileri arasında yürütülen müzakerelerde Humus'taki sivillerin çıkışına izin verilmesi konusu da gündeme gelmiş, ancak anlaşma sağlanamamıştı. Dün yapılan bir diğer açıklamadaysa 10 Şubat'ta yeniden başlayacak olan Cenevre-2 barış görüşmelerine Şam yönetiminin de katılacağı belirtildi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, 31 Ocak'ta herhangi bir uzlaşma olmaksızın sona eren ilk turun devamı niteliğindeki görüşmelerde hükümet heyetinin yer alacağını söyledi.

HAPİSHANE İÇİN SAVAŞ
Öte yandan Suriye içindeki çatışmaların da hız kesmeden devam ettiği bildiriliyor. Halep'teki merkez hapishanesinin önceki gün muhalifler tarafından ele geçirilmesinin ardından, dün yoğun çatışmalar sonucu rejimin hapishanenin kontrolünü geri aldığı açıklandı. Hapishane içindeki ve çevresindeki çatışmalarda en az 43 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

SİVİL HALKIN BİTMEYEN DRAMI
Şam'ın bazı mahalleleriyle Humus'ta rejimin uyguladığı kuşatma nedeniyle siviller zor günler geçiriyor. Kıtlık, hastalıklar ve soğuk, şartları daha da güçleştirirken, Humus'tan tahliye edilen birçok sivilin uzun süreli açlık ve zayıflık nedeniyle yürüyecek gücü bulamadığı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Humus'ta tahliye başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN