Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mars'tan Dünya manzarası

NASA tarafından Mars'a yollanan keşif robotu Curiosity, kızıl gezegenden Dünya'nın fotoğraflarını çekti Görüntülerde Mars'ın gece manzarasının yanı sıra Dünya ve Ay, objektife iki parlak nokta olarak yansıdı

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'ta görev yapan keşif robotu Curiosity, 31 Ocak'ta Dünya'nın fotoğraflarını çekti. Kızıl gezegende güneş battıktan yaklaşık 80 dakika sonra, tepe kamerasını uzay boşluğuna doğrultan uzay aracının çektiği fotoğrafta kızıl gezegenin gece manzarası görülüyor. Fotoğraflarda en dikkat çeken iki parlak nokta ise Dünya ve uydusu Ay. Bilim insanları, "Eğer Mars'ta olsaydık, gece vakti çıplak gözle gökyüzüne bakarak Dünya'yı ve Ay'ı rahatlıkla görebilirdik" diyor. NASA, birbirine yakın iki yıldız gibi görünen Dünya ve Ay'ın, geceleri Mars semalarında görünen en parlak cisimler olduğunu aktardı. Araba büyüklüğündeki Curiosty'nin, Mars'taki 529'uncu görev gününde çektiği fotoğraf, Dünya'nın kızıl gezegenden çekilen ilk fotoğrafı olarak tarihe geçti.

YOĞUN İLGİ ÇEKTİ

160 milyon kilometre uzaktan çekilen fotoğraf uluslararası basının yoğun ilgisini çekerken, sosyal medyada da bir hayli popüler oldu. Geçen temmuzda da Satürn'ün yörüngesinde keşif yapan Cassini uzay aracı, 1 milyar 400 milyon kilometre öteden dünyayı fotoğraflamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars'tan Dünya manzarası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN