Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'da "Blackwater" korkusu

NATO'nun bu yıl Afganistan'dan çekilmesiyle doğacak güvenlik boşluğu Pakistan'da endişeleri artırıyor. Boşluğu, özel güvenlik şirketi "Blackwater"ın uzantılarının ya da istihbarat bağlantılı oluşumların doldurmasından endişe ediliyor.

Giriş Tarihi: 10.2.2014 14:41 Güncelleme Tarihi: 10.2.2014 14:57
Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997 "Blackwater" ismi ile kurulan 2009'da "Xe Service" adını alan ve son olarak 2010'da "Academi" ismi ile faaliyetlerini sürdüren özel güvenlik şirketi, ilk olarak ABD'li diplomatları korumak için görevlendirildikleri Irak'ın başkenti Bağdat'ta 16 Eylül 2007'de 17 sivilin ölümüne yol açmasıyla gündeme gelmişti.

Dünya twitter

2010'da el değiştiren ve merkezi Virgininia olan Academi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Red McCombs'un, otomotiv gibi sektörlerde şirketleri bulunan Amerika'nın en zengin iş adamlarından olduğu bilinirken, Blackwater, "ABD'de özellikle 2007-2009 arasında Irak'taki agresiflikleri, hükümetten fazla para kopardıkları, tüm güvenlik işlerinin daha çok bu firmaya verildiği" gibi tartışmalara konu olmuştu.

ABD'de kongre üyeleri tarafından 2012'de şirketin faaliyetleri ve ABD Savunma Bakanlığı ile iş yapması tekrar sorgulanırken, şirket hakkında yürütülen tüm tartışmalara rağmen Irak savaşının sonlarına kadar çalışılmaya devam edilmişti.

Irak'ın işgalinin ardından Bağdat'taki Al Watahba Meydanı'nda 9 Eylül 2007 tarihinde ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater mensuplarının Iraklı sivillere yönelik ateş açması sonucu Ali Hussamaldeen Albazzaz, Kadhum Kayim Aziz ve Saad Raheem Jarallah öldürülmesi olayında "kalabalığa ateş açılması sonucu ölümlerin meydana gelmesi" suçlamasıyla karşı karşıya kalan Blackwater'a, Washington Bölge Mahkemesi'nde 19 Aralık 2007'de dava açılmış, ancak dava 6 Ocak 2010'da düşmüştü.

Bağdat'taki Nisur Meydanı'nda 16 Aralık'ta meydana gelen diğer olayda ise Blackwater mensupları Iraklı sivillere saldırarak 17 kişiyi öldürmüş, olayla ilgili açılan davada 5 güvenlik görevlisi 2008'de kasıtsız adam öldürme suçlarından suçlu bulunmuş, bir yıl sonra verilen kararın federal mahkeme tarafından bozulması birçok Iraklıyı kızdırmış, emekli hakim Ricardo Urbina'nın kanunen hata yaptığına hükmedilerek davanın 2011'de yeniden görülmesine başlanmıştı. 17 Ekim 2013'e kadar devam eden dava sonuçlanmış, Dustin Heard, Evan Liberty, Nick Slatten ve Paul Slough, çok sayıda kasıtlı ve kasıtsız adam öldürme suçlarından suçlu bulunmuştu.

2011'de diplomatik pasaport taşıyan ABD'li Raymond Davis'in kendisini takip ettiği gerekçesi ile Lahore kentinde iki Pakistan vatandaşını silahla öldürmesi hafızalarda yerini korurken, daha sonra Davis'in CIA ile bağlantılı çalışan Blackwater firmasında görevli olduğu uluslarası basında yer almıştı.

Şirket, CIA ile olan yakın ilişkisi ve çalışanlarının karıştığı kanunsuz olaylar biraraya getirildiğinde dikkatleri üzerine çekerken, Afganistan'da görev yapan NATO güçlerinin 2014 sonuna kadar ülkeden çekilecek olması Taliban'ın güçleneceği ve buna karşın Afganistan-Pakistan ekseninde doğacak güvenlik boşluklarında yeniden çeşitli roller üstleneceği endişesini doğuruyor.

Tüm bunlar birarada değerlendirildiğinde devlet kademelerinde yüksek sesle dillendirimese de bölgedeki en çekinceli devletlerden biri olan ve hali hazırda ülke sınırları içerisindeki Taliban unsurları ile barış yapmanın yollarını arayan Pakistan'da, Blackwater ve benzeri unsurların 2014 sonrası dönemde "karanlık odaklar" tarafından kullanılması kaygısı da gittikçe artıyor.

"ABD'NİN PAKİSTAN İLE AFGANİSTAN'DA GÖZLERİ VE KULAKLARI VARDIR"

AA muhabirine açıklamalarda bulunan emekli Korgeneral Talat Masud, 2014 sonrası bölgede güvenliğin sağlanmasında ABD'nin Afganistan ve Pakistan'ı içine alan coğrafyada kendisine yönelik tehdit unsurularını etkisiz hale getirmede operasyonlar yapmaya devam edeceğini belirterek,şunları söyledi:

"ABD'nin Ortadoğu'da özellikle Pakistan ile Afganistan'da olayları yakından takip edebilmek için gözleri, kulakları vardır. NATO'nun Afganistan'dan çekilme sürecinde ve sonrasında Black Water gibi kurumları devreye sokarak bögeyi yakından izlemeye devam edecektir. Pakistan'da kendi önlemlerini alacak ve sınırları içerisindeki huzurun tesisi için çalışacaktır.Önümüzdeki yıl 2014 sonrası dönemin bir provası olacak. Hükümetin barışçıl tavrını daha da somutlaştırmasını ve Pakistan Talibanı ile görüşmelerden sonuç alınmasını bekliyorum."

"ABD, CIA VE BLACKWATER'I KULLANACAK"

Güney Asya Stratejik İstikrar Enstitüsü Genel Direktörü Dr.Maria Sultan, ABD'nin Afganistan'dan her şeyi ile çekilmeyeceğini CIA ve ona bağlı kurumlarla işlerini yürütmeye devam edeceğinin altını çiziyor.

Afganistan'da yaşanabilecek her hangi bir dengesizliğin Pakistan'ı çok yakından etkileyeceğini savunan Sultan, 2014 sonrasında çeteler,silah kaçakçıları,uyuşturucu tacirleri ile istihbarat servisleri arasında bir savaş yaşanacağını öngörüyor. Pakistan'ın endişelerinin bunlardan ileri geldiğine atıf yapan Sultan,"Afganistan'daki savaşın doğası 2014'ten sonra bu kadar basit olmayacak. Bir etnik savaş ve istihbarat operasyonları -ki birçoğu sözleşmeli kurumlarla takviye ediliyor- ve bunun gibi olaylarla karşı karşıya kalınabilir. Afganistan'da politik istikrar sağlanırsa aşiretler arası savaş önlenebilir" ifadesini kullandı.

CIA'nın Afganistan'daki işlerinde Black Water'ı kullanacağını öne süren Sultan, şunları dile getirdi:

"CIA, Blackwater gibi kurumları kullanacak. Şu anda Afganistan'daki tartışmanın temeli de bu zaten. ABD diyor ki: Black Water'e legal kılıf giydirilsin. Afganistan hükümeti ise bu kararı kabullenmiyor. ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sürecinde CIA öncü rol oynayacak. Evet, CIA'nin buna paralel olarak Pakistan'da bağımsız hareket etmesi Pakistan için büyük sorunlara yol aça bilir o yüzden bu konuda CIA ve anlaşmalı kurumlarınının ülkede faaliyet göstermesine izin verilmemeli."

"İSTENMEYEN OLAYLAR YAŞANMAMASI İÇİN..."

Pakistan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Genel Direktörü Dr. Halid Rahman'a göre ise, Pakistan'da geçmişte yaşanan istikrarsızlıklarda yabancı gizli servis faaliyetlerinin payı oldukça yüksek. NATO güçlerinin dahi Afganistan'da istikrarı sağlamakta başarılı olamadığını savunan Rahman, ülke içine dışarından yaşanan sızmaların engellenmediğini bunun en somut örneğinin Raymond Davis vakası olduğunu ifade etti.

ABD'nin 2014 sonrasında istihbarat kurumlarını bölgede daha etkin kullanacağını ifade eden Rahman, şöyle konuştu:

"Dış güçlerin istihbaratçılarının 'Pakistan'a yardım edeceğiz' sıfatıyla sızdıklarını biliyoruz. Bu sızmalar, Pakistan'da istikrarsızlığa neden oldu. Hükümetler, ülke içinde sorunlar çıkaran böyle sızıntıları tespit etmekte maalesef başarısız oldular. İki sene önce Raymond Davis'in Lahor'da yakalandığı zaman istihbaratçıların nasıl gezdiklerini, nasıl faaliyet gösterdikleri ortaya çıkmıştı. NATO 2014'te Afganistan'dan çekiliyor ancak ABD yine istihbaratını devreye sokarak bölgedeki etkinliğini arttıracaktır. Pakistan'da istihbaratını iyi bir şekilde kullanarak ülke içindeki sızıntılara karşı koymalı, 2014 sonrasında istenmeyen olayların yaşanmaması için hazırlıkı olması lazım."

Raymond Davis olayının yaşandığı dönemin İçişleri Bakanı Rahman Malik ise Davis'in diplomatik pasaportunun bulunduğunu ve o dönem itibariyle yaşanların titizlikle araştırıldığını, kayıtlarda Blackwater ile ilgili her hangi bir ize rastlanmadığını aktardı.

Pakistan ve Afganistan'ın yıllardır istikrarsılıklarla boğuştunu ifade eden Malik,"Şüphesiz bu isimdeki şirketin Afganistan'da ve Irak'ta faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Pakistan'da en azından bizim dönemimizde herhangi bir iz bulamadık ancak bu gelecekte buralarda çalışmayacakları anlamına gelmez. ABD ile yapılan anlaşmalar kapsamında NATO'nun Pakistan topraklarından geçen yüklerinin güvenliği için sınırda güvenlik ekipleri ile iş birliğinde olan bazı mekanizmalar mevcut ama bunların Blackwater organizasyonu olduğunu söylemek doğru olmaz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'da "Blackwater" korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN