Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cenevre'de taraflar yine ayrı masalarda

Giriş Tarihi: 11.2.2014

Suriye rejimi ve muhalifler, Cenevre-2'nin ikinci turuna BM Temsilcisi İbrahimi ile ayrı ayrı görüşerek başladı. Suriye kanadı daha ilk günden, "Geçiş hükümeti gündemimizde yok" dedi

Suriye'de yaklaşık üç yıldır devam eden halk ayaklanması ve iç savaşı sona erdireceği umulan Cenevre-2 barış görüşmelerinin ikinci turu sönük başladı. İlk gün bir araya gelmek yerine, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi ile ayrı ayrı görüşen heyetler, daha sonra basın toplantısı düzenleyerek düşüncelerini paylaştı. Muhalefetin temsilcileri Suriye'deki saldırılar devam ederken barışı konuşmanın mümkün olmadığını savunurken, Suriye'den de "geçiş hükümetine hayır" açıklaması geldi. Toplantı öncesinde, Cenevre- 2'nin gündeminin şiddetin bir an önce durdurulması ve bir geçiş hükümetinin kurulması olduğunu kaydeden Ahdar İbrahimi, taraflarla ayrı ayrı bir araya geldi. Daha önceki görüşmelere de arabulucu olarak katılan İbrahimi, birbirleriyle direkt şekilde konuşmayan heyetlerin iletişim kurmasına yardımcı olmuştu. Muhalifler adına görüşmelere katılan Suriye Ulusal Koalisyonu Sözcüsü Luey Safi, Beşar Esad rejiminin bir yandan halkı öldürmeye devam ederken, öbür yandan barışı konuşmak için Cenevre'ye heyet göndermesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Safi, "Uluslararası toplum bu konuda bir şeyler yapmalı" dedi.

GEÇİŞ HÜKÜMETİNE RET

Suriye rejimini temsilen Cenevre'ye giden heyette bulunan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ise, Beşar Esad'sız bir geçiş hükümetinin hiçbir zaman gündemlerinde olmadığını belirtti. Mikdad, "Bunu tartışmayı düşünenler zamanımızı boşa harcıyor, çünkü bu Cenevre Bildirisi'nde yer almıyor" şeklinde konuştu.

156 SİVİL KURBAN
Cenevre'de muhaliflerle barış görüşmelerini sürdüren Beşar Esad rejimi, Halep'i bombalamayı da sürdürüyor. Önceki günden bu yana düzenlenen saldırılarda 156 kişi daha hayatını kaybetti. Öte yandan geçen hafta sağlanan ateşkesin ardından 600 civarında sivilin tahliyesi edildiği Humus'tan dün dü 300 kişi daha tahliye edildi. Suriye rejimi, Humus'u 600 gündür kuşatma altında tutuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenevre'de taraflar yine ayrı masalarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN