Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evrenin en eski galaksilerinden biri bulundu

Bilim adamları, evrenin en eski galaksilerinden birini buldu.

Giriş Tarihi: 11.2.2014 15:24 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 15:28
"Astronomy and Astrophysics Letters" dergisinde yayınlanan keşfe göre, Abell 2744_Y1 adı verilen galaksi, evrenin doğumundan 650 milyon yıl sonra oluşmuş.

Dünya'nın da yer aldığı Samanyolu Galaksisi'nden 30 kez daha küçük olduğu belirlenen galaksinin çok sayıda yıldız doğurduğu öğrenildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı'nın ortak projesi olan Hubble Uzay Teleskobu ile bulunan Abell 2744_Y1, galaksi oluşumu ile ilgili varsayımların yeniden gözden geçirilmesine neden oldu.

Önceleri, galaksi oluşumunun 13,8 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama'dan 500 milyon yıl sonra başladığı sanılıyordu.

Abell 2744_Y1, Discovery uzay aracı ile 1990'da fırlatılan Hubble Teleskobu'nun uzayda doğal olarak oluşan yakınlaştırıcı mercekleri kullanarak keşfettiği ilk galaksi oldu. Yakınlaştırıcı mercekler, son derece güçlü yerçekimine sahip gök cisimlerinin daha uzaktaki cisimlerden gelen ışığı kırıp büyüttüğünde meydana çıkıyor.

"Yerçekimsel Mercekleme" olarak bilinen teknik, Hubble'ın elde ettiği görüntülerin kızıl ötesi ve X ışınlarını kaydeden diğer teleskopların görüntüleri ile birleştirilmesine olanak sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evrenin en eski galaksilerinden biri bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN