Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'ta çözüm süreci yeniden başlıyor

Kıbrıs sorununun çözümü için KKTC ve Güney Kıbrıs'ın hazırlanan ortak metinde anlaşması sonrası Eroğlu ve Anastasiadis, eski Lefkoşa Havalimanı'nın yakınlarındaki ara bölgede bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 11.2.2014 14:30
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades ve ekiplerinin katıldığı toplantı, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler İyi Niyet Misyonu ekipleri tarafından kullanılan binada saat 11.35'te başladı.

Toplantı yerine önce Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ardından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades geldi. Liderleri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Misyon Şefi Lisa Buttenhan karşıladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmeyi izleyen kalabalık basın ordusunu selamlayarak görüşme salonuna yürüdü. Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderleri arasındaki müzakereler kapsamında 22 ayın ardından yapılan ilk toplantıya Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum basınının yanında uluslararası basının da yoğun ilgisi bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu başkanlığındaki Kıbrıs Türk müzakere heyetinde Müzakereci Doç. Dr. Kudret Özersay, Müdür Temsilci Gülfem Veziroğlu Sevgili, Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü Güneş Onar, Mülkiyet Uzmanı Serden Hoca, Hukukçu Oğuzhan Hasipoğlu, Dış İlişkiler Sorumlusu Ayşe Balcıoğlu ve mütercim tercüman Özlem İnce bulunuyor. Liderler seviyesinde görüşmeler, yaklaşık 2 yıl aranın ardından Kıbrıs Rum kesiminin önkoşul olarak ileri sürdüğü ortak açıklama metni üzerinde tarafların mutabakata varması sonucu yeniden başlatılabildi. Toplantının ardından liderlerin geçtiğimiz günlerde üzerinde mutabakata vardığı ortak açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'ta çözüm süreci yeniden başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN