Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ambargo kalkmadıkça bu iş olmaz'

Başbakan Erdoğan, Cenevre'den umutsuz olduğunu, Mısır'da halkı desteklediklerini ve Gazze ambargosu kalkmadıkça İsrail ile ilişkilerin normalleşmeyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın El Cezire'nin İngilizce yayın yapan kanalına verdiği röportajın ikinci kısmı yayımlandı. Jamal Elshayyal'ın gerçekleştirdiği mülakatın ikinci kısmı dış politikaya ayrıldı. Başbakan Erdoğan Cenevre'de devam eden Suriye barış görüşmeleri hakkındaki soruya "Suriye rejimi, Cenevre 1'de atılan adımları Cenevre 2'ye geldiğinde de kabul etmedi. Bana göre Cenevre 2 iyi başlamadı. Bu gidişle iyi bir netice alınacağa benzemiyor" dedi. "Suriye konusunda bir politika değişikliği görülüyor. Sınırdan silah ve insan geçişinde kısıtlamalar olduğu görülüyor. Bu durumun Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin yumuşamasıyla ilgisi var mı?" sorusuna Başbakan, "Biz bu noktada kesin tavırlıyız. Ne terör örgütleri bizim ülkemize sızabilirler, ki yakalandıkları yerde gereği yapılır, ne de bizim üzerimizden terör örgütü mensupları Suriye'ye girebilir. Böyle bir şeye müsaade etmemiz mümkün değil" dedi. Başbakan Erdoğan "Mısır ordusunu en sert şekilde eleştirenlerden birisiniz. Mısır'a karşı tutumunuzun Türkiye'nin çıkarlarından ziyade, Mursi ve Müslüman Kardeşler ile olan ideolojik benzerliğe dayandığını söyleyenlere ne dersiniz?" sorusuna ise "Mısır halkı büyük bir çoğunluğuyla bizim kardeşimizdir. Askeri darbe yapan böyle bir yönetimi AK Parti iktidarı olarak kabul edemeyiz. Bizim orada bütün desteğimiz tüm Mısır halkına karşıdır" dedi.

ABLUKA KALKMALI

Başbakan Erdoğan İsrail ilişkileri hakkında da, "Uluslararası karasularında, Gazze'ye insani yardım getiren 3 gemi vardı. Bunların hepsi insani yardım için oradaydılar. Bana göre bu insanların hepsi alkışlanacak insanlardır. İsrail 9 kişiyi şehit etti. Yaralananlar oldu. Bunlar arasında şuuru kapalı bir şekilde hâlâ yatanlar var. Bunlardan bir tanesi benim komşumdur. Rabbim şifalar versin Uğur kardeşime inşallah" dedi. Erdoğan ayrıca "'İsrail ile üç şart yerine gelmedikçe normalleşme olamaz' dedim. Bunlardan bir tanesi İsrail özür dileyecek. İkincisi tazminat ödeyecek. Üçüncüsü de aramızdaki ambargo kalkacak. Netanyahu (İsrail Başbakanı) özür diledi. Tazminat noktasında da verdiğimiz rakamlar vardı. Aynı şekilde karşı tarafın teklifleri vardı. Şu anda belli bir noktaya gelindiği haberini aldım. Kesinleşen bir şey daha henüz yok" dedi. Erdoğan üçüncü şart için ise "Ambargonun kaldırılması lazım. Bir protokolle bağlanabilir. Bu adımlar atılırsa, normalleşme sürecini hemen büyükelçileri yeniden atayarak başlatabiliriz. Türkiye-Gazze arasında ambargo kalkmadıktan sonra bu iş olmaz. Bizden oraya her türlü malzeme rahatlıkla gidebilmeli" dedi. Röportajın ardından açıklama yapan Gazze yönetimi de Erdoğan'ın tutumunu "asil" olarak nitelendirdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DE TASARI SAVAŞLARI
Arap ülkelerinin BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve Suriye'ye insani yardımları artırmayı amaçlayan karar tasarısı Rusya'dan destek görmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı "Hazırlanan tasarı Suriye'ye askeri müdahaleye dayanak yaratıyor. Çin de bizim gibi düşünüyor. Bunun yerine Suriye'de terörizmle mücadelenin önemini ortaya koyan bir tasarı hazırlıyoruz" dedi. Öte yandan BM Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi, Cenevre görüşmelerinin ikinci turunun üçüncü gününde bu kez taraflarla aynı anda bir toplantı yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ambargo kalkmadıkça bu iş olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN