Darbe girişimi başarısız oldu

Giriş Tarihi: 14.2.2014 14:38 Güncelleme Tarihi: 14.2.2014 17:35

Libya'da Tümgeneral Halife Haftar'ın, Milli Genel Kongre'yi (MGK) feshettiğini açıklaması, Başbakanı Ali Zeydan, tarafından "Darbe başarısız oldu, Haftar'ın açıklamaları günlük hayatı etkilemedi" şeklinde yorumlandı.

Libya'da Tümgeneral Halife Haftar'ın, Milli Genel Kongre'yi (MGK) feshettiğini ve Libya Askeri Geçiş Konseyi ilan ettiğini açıklaması üzerine ilk tepki Başbakan Ali Zeydan'dan geldi. Zeydan, yerel basına yaptığı açıklamada, "Başkent Trablus başta olmak üzere Libya sokaklarında askeri hiçbir hareketlilik yaşanmadı ve Haftar'ın açıklamaları günlük hayatı etkilemedi" diye konuştu.

Zeydan, Libya Genelkurmay Başkanlığı ve ordusunun demokratik, barışçıl geçiş sürecine bağlı olduğunu, Kaddafi rejimi dönemindeki gibi askeri bir yönetime asla geri dönülmeyeceğini bildirdi.


HAFTAR HAKKINDA YAKALAMA EMRİ

Başbakan Zeydan, MGK, geçiş hükümeti ve Genelkurmay Başkanlığı arasında tam bir uyum olduğuna dikkati çekerek, "Savunma Bakanlığı'nın Tümgeneral Halife Haftar hakkında yakalama emri çıkarttığını" belirtti.

Haftar yaptığı basın açıklamasında, MGK'yı feshettiğini ve Libya Askeri Geçiş Konseyi ilan ettiğini duyurmuştu.

Haftar, yapılanların "yönetime el koyma girişimi olmadığını, müdahalenin devrim değerlerini korumaya, geçiş sürecini istikrarsızlıktan kurtarmaya yönelik olduğunu" ifade ederek, "Amacımız darbe yapmak değil devrim değerlerini korumak ve geçiş sürecini istikrarsızlıktan kurtarmak" iddiasında bulunmuştu.

Libya Milli Genel Kongresi (MGK) yazılı bir açıklamaya yapmış, söz konusu beyanın gayrimeşru olduğu ve demokrasi karşıtı tüm girişimlerin engelleneceği, iddiaların aksine bütün askeri tesislerin kontrolünün, halen Savunma ve İçişleri Bakanlıklarında olduğu kaydedilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe girişimi başarısız oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN