Ada'da yeni bir fırtına kâbusu

Son 250 yılın en yağışlı ocak ayını yaşayan ve geçtiğimiz ay boyunca dört bir yanı sel altında kalan İngiltere'de, Atlantik Okyanusu'ndan gelen yeni fırtına alarmı verildi

Giriş Tarihi: 15.2.2014
İngiltere Meteoroloji Kurumu, yeni bir yağışlı hava dalgasının, 56 bin kişinin elektriksiz olduğu ve Galler bölgesinde 13 bin 500 kişinin evinden olduğu ülkenin güneybatısından giriş yaptığını açıkladı. Yeni hava dalgasının dün erken saatlerde etkisini güçlü rüzgârlar halinde gösterdiği ve fırtınanın yerini yağmur ve kara bırakacağı belirtildi. Kurum, ülkenin güney sahilinde 128 kilometre hızla esen fırtınanın oluşacağını ve sahilde büyük dalgaların oluşmasına neden olacağı uyarısını yaparak 17 bölgede sel uyarısı yaptı. Ülkede hâlâ mevcut olan 132 sel uyarısı ve 245 sel alarmı "Her an eviniz su altında kalabilir" bulunuyor. Yeni yağışlı havanın binden fazla evin boşaltılmasına neden olacağı, 6 saatte 40 milimetrelik yağışın düşeceği tahmin edilirken, önceki gün kurtarma çalışmalarının daha iyi olabileceğini itiraf eden İngiltere Başbakanı David Cameron, selden zarar gören bölgelere ne gerekiyorsa yapılacağını açıkladı.

AB'DEN YARDIM İSTEYECEKLER
Çarşamba ve perşembe günleri fırtınaların kasırgalara dönüştüğü, bir kişinin öldüğü ve 16 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtiliyor. Başkent Londra'nın içinden geçen Thames Nehri'nin ise hafta sonunda son 60 yılın en yüksek su seviyelerine ulaşması bekleniyor. Bin 600 askerin şimdiye kadar iki binden fazla eve müdahale ettiği belirtiliyor. Cameron, tüm bu kurtarma çalışmalarının maliyetinin karşılanması için AB'den yardım isteyeceğini söyledi. Cameron, "Özellikle de çiftçilerin uğradığı zararların karşılanması için gereken paranın bir kısmı AB'den gelecek" dedi. İngiliz Hükümeti'nin önemli bir bütçe ayırması gereken başka bir konuysa başta Londra olmak üzere, Thames Nehri'ne kıyısı bulunan evler. Özellikle de nehir kıyısındaki Berkshire bölgesine bağlı Wargrave isimli köyde, ülkenin en pahalı evleri bulunuyor. Ülkede aralık ayından bu yana 5 bin 800 evin sel altında kaldığı belirtiliyor.

CAMERON ÖZÜR DİLEDİ
Cornwall bölgesini ziyaret ederek selden etkilenen halkla görüşen İngiltere Başbakanı David Cameron, insanların fırtına, yağış ve kar nedeniyle mağdur olması nedeniyle özür dileyerek "Büyük bir ulusal kurtarma kampanyası" başlatıldığını duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ada'da yeni bir fırtına kâbusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN