10 bin çocuk öldü

Giriş Tarihi: 16.2.2014

Barış umudunun tükendiği gün Suriye'de şimdiye kadar ölenlerin sayısının 140 bini geçtiği açıklandı. BM raporuna göre ise çocukların çektiği acı 'tarifsiz'

Cenevre görüşmelerinde muhalifler ile Beşar Esad rejiminin anlaşamaması nedeniyle Suriye'de 3 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı sona erdirme umutları yine rafa kalktı. Diplomasi trafiğindeki başarısızlıklar sürerken Suriye'deki vahşet tüm acımasızlığı ile sürüyor. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü dün, Suriye'de şimdiye kadar ölenlerin sayısının 140 bini geçtiğini duyurdu. Rapora göre rejim tarafından öldürülenlerden 50 bin kişi sivildi. Kızılhaç'tan yapılan açıklamada da Suriye'de yardıma muhtaç olan 3 milyondan fazla kişiye ulaşılamadığı kaydedildi.

KAÇANLARA BOMBA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalardan Sorumlu Özel Temsilcisi Leila Zerrougui'nin hazırladığı raporda ise çocukların çektiği acının sadece "tarifsiz" değil, aynı zamanda "kabul edilemez" olduğu ifade edildi. Zerrougui, BM'nin Suriyeli çocuklar hakkındaki ilk raporunu dün "Güvenlik Konseyi Çalışma Grubu"na sundu. Raporda, Suriye'de 10 bin çocuğun doğrudan çatışma sonucunda hayatını kaybettiği belirtilirken, binlerce çocuğun da yaralandığı ve sakat kaldığı vurgulandı. Raporda ayrıca, Suriye'de 1 milyondan fazla çocuğun sığınmacı olarak yaşadığı ve milyonlarcasının da ülke içinde yerlerinden olduğu kaydedildi. Raporda ayrıca Suriye rejiminin çocukları keyfi gözaltına aldığı ve tutuklu erkek çocukların cinsel şiddet vakalarına maruz kaldıkları ifade edildi. Muhalif grupların da çocukları gözaltına aldığı ve savaştırdığı kaydedilen raporda Suriyeli çocukların iyileşmesi için bir ömür harcamaları gerektiği belirtilerek, uluslararası toplumun kararlı bir şekilde hareket etmesinin bir görev olduğu ifade edildi. İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Suriyeli sığınmacılar da, Lübnan'a kaçarken rejime bağlı jetler tarafından üzerlerine bomba atıldığını söyledi.

CENEVRE'DE SONUÇ YOK ÖZÜR DİLERİZ'
Suriye'de iç savaşı bitirmek için düzenlenen Cenevre-2 görüşmeleri dün hiçbir sonuç alınamadan bitti. 6 gündür Cenevre-2'nin ikinci turu için müzakerelerde bulunan muhalifler ile Suriye rejiminin geçiş hükümeti konusunda anlaşamadıkları kaydedildi. BM Suriye Özel Temsilcisi Lahkdar İbrahimi, dün taraflarla sadece yarım saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. İbrahimi daha sonra "Suriye'de şiddetin durması ve geçiş hükümetinin kurulmasını önerdik. Ama Suriye rejimi bunu reddeetti. Suriye halkından özür diliyorum. Bir sonuç alamadık. Ama taraflar üçüncü tur görüşmeleri için hemfikirler" dedi. Ancak üçüncü tur görüşmelerinin ne zaman gerçekleştirileceği açıklanmadı. Muhalifler ise rejimin geçiş hükümetini tartışmayı reddetmesi halinde üçüncü tura gelmeyeceklerini duyurdu. Batılı ülkeler de Cenevre- 2'nin sonuçsuz tamamlanmasından rejimi sorumlu tuttu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin çocuk öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN