Esad'dan müzakerecilere 'terörist' damgası

Cenevre-2 görüşmelerinde muhalifleri temsil eden müzakere heyeti Suriye Adalet Bakanlığı'nca terörist ilan edildi ve mal varlıkları donduruldu

Giriş Tarihi: 17.2.2014
Cenevre-2 görüşmelerinin ikinci tur müzakerelerinden eli boş dönen Suriyeli muhaliflerin temsilci heyetine bir şok da Suriye Adalet Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, görüşmelerin sona erdiği gün muhalif delegasyonun üyelerine birer bilgilendirme notu gönderdi. Notta 2012'de çıkarılan terörizm yasası uyarınca her birinin terörist ilan edildiği ve Suriye'deki mal varlıklarının dondurulduğu bilgisi yer aldı. Terörist faaliyetlerde bulunmakla suçlanan muhalif temsilcilerin Suriye'deki evlerine el koyan rejim bu kişilerin banka hesaplarını da dondurduğunu duyurdu. İsmini vermeden AFP haber ajansına konuşan bir diplomat görüşmelere muhaliflerin kanadında katılan Suheyr El Attasi için "Suriye'deki tek evini kaybettiğini anlayan Attasi gözyaşlarına hakim olamadı, fakat görevi gereği müzakere sürecine katkıda bulunmaya devam etti" şeklinde konuştu.

ESAD PASAPORT DAĞITIYOR
Öte yandan geçiş hükümeti taleplerini değerlendirmeye dahi almayan Beşar Esad'ın pasaport dağıtarak ülkeyi muhaliflerden arındırmayı hedeflediği iddia edildi. Suriye Arap Cumhuriyeti Ulusal Koalisyonu yöneticilerinden Yaser Zekri "Pasaport sıkıntısı vardı fakat şu an müracaat eden herkese kolaylık sağlanarak anında pasaport veriliyor. Rejim, kendisiyle birlikte hareket etmeyenleri bu şekilde yurt dışına çıkarmak istiyor. Bu Esad'ın rahatlamak için attığı bir adım" dedi.

CENEVRE'DE MÜZAKERE SURİYE'DE KATLİAM
Birleşmiş Milletler, ABD ve Rusya'nın girişimleriyle Suriye'deki insanlık dramına bir çözüm bulmayı hedefleyen Cenevre 2 görüşmeleri esnasında taraflar hiçbir anlaşmaya varamazken, ülkede kan akmaya devam etti. Suriye İnsan Hakları Örgütü, görüşmelerin başladığı 22 Ocak'tan bu yana rejim güçlerinin düzenlediği saldırılar ve uyguladığı işkencelerde 2 bin 247 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi'nin Şam'a gerçek anlamda bir baskıda bulunmadığı savunuldu ve rejimin sistematik şekilde bombardıman ve saldırılarını sürdürdüğü dile getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'dan müzakerecilere 'terörist' damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN