Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halepçe'de patlamamış bomba bulundu

Irak'ın Süleymaniye kentinin Halepçe ilçesinde Saddam Hüseyin döneminde kalan patlamamış bomba bulunduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.2.2014 15:44 Güncelleme Tarihi: 17.2.2014 15:49
Halepçe'nin Hurmal nahiyesine bağlı Awayi Rüstembeg köyünde çiftçi Garip Rüstem, tarlasını sürerken kültivatöre takılan bombayı farketti. Rüstem'in güvenlik güçlerine haber vermesi sonucu bomba, uzman ekiplerce tarladan alınarak incelemeye alındı.

Hurmal Nahiye Müdürü Simko Salar, gazetecilere yaptığı açıklamada bulunan bombanın Saddam Hüseyin döneminde, "Enfal Operasyonlarında" kullanılan patlayıcılardan olduğunu söyledi.

O dönem kullanılan bombaların teker teker ortaya çıktığını anlatan Salar, "Bunlar özellikle Halepçe ve çevresinde yer alıyor. Yerin altında adeta bir cephane var. Patlamamış yüzlerce bombanın olduğunu tahmin ediyoruz. Bu durum halkımız için ciddi tehlike arz ediyor. Köylüler, tarlalarını sürmeye korkuyor. Yetkililerin duruma el koyarak, topraklarımızı bu patlayıcılardan temizlemesini istiyoruz" dedi.

Halepçe Gazeteciler Birliği'nden Aram Necim de yaptığı yazılı açıklamada, son 3 yıl içerisinde bölgede bulunan 12 patlamamış bombanın Halepçe katliamının belgeleri olduğunu belirtti.

Katliamda farklı bombaların kullanıldığını hatırlatan Necim, bunların bir kısmının patlamadığını ve toprağın altında saklı kaldığını aktararak, "Şu an ciddi bir güvenlik riskiyle karşı karşıyayız. Bombaların bir an önce bulunup kontrol altına alınmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Bu bombaların, aynı zamanda Halepçe Katliamının dökümanları olduğunu bildiren Necim, belge niteliğinde oldukları için imha edilmelerine karşı olduklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Son üç yılda vatandaşların tesadüfen bulduğu 12 bomba, imha ekiplerince yok edildi. Oysa biz bunların imha yerine zararsız hale getirilmesini istiyoruz. Çünkü bu bombalar, katliamın belgeleridir. Her ne kadar ciddi riskler barındırsa da, bizler, bu bombaların 16 Mart 1988'deki katliamın tanıkları olarak dünya kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz."

HALEPÇE KATLİAMI?

Enfal Operasyonları, 1986-1989 yılları arasında yapıldı. Dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in emriyle başlatılan Enfal Operasyonları'nda 150 bin civarında insan katledildi. Bu katliamların bir kısmı kimyasal silah kullanımı şeklinde oldu. Halepçe'ye 1988'de gerçekleştirilen zehirli gaz saldırısında ise 5 bin kişi öldü, 7 bin kişi yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halepçe'de patlamamış bomba bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN