Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsviçre ilk kotayı Hırvatistan'a koydu

Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları da dahil, ülkeye gelecek göçmen sayısını sınırlandırma kararı alan İsviçre, dün ilk adımı attı. Bern yönetimi, Hırvatistan vatandaşlarına serbest dolaşım engeli çıkarıı. Bunun üzerine Brüksel, İsviçre ile bazı anlaşmaları askıya aldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.2.2014 11:36 Güncelleme Tarihi: 17.2.2014 11:41
İsviçre'de geçen hafta yapılan referandumdan sonra Avrupa Birliği ile bu ülke arasındaki kriz giderek derinleşiyor. Halk oylamasında İsviçrelilerin çoğunluğunun diğer AB ülkelerinden gelenlere kota konulması yönündeki tercihi etkisini gösterdi.

İsviçre, dünden itibaren Hırvatistan vatandaşlarının ülkeye serbest bir şekilde giremeyeceklerini ve vize almaları gerektiğini duyurdu.

Dünya twitter

Söz konusu kararın ardından Brüksel'in cevabı gecikmedi. Avrupa Birliği Komisyonu, bu adıma karşılık olarak İsviçre ile bazı anlaşmaları askıya aldıklarının açıkladı. Bunlar arasında araştırma projeleri ve Erasmus gibi eğitim konusunda işbirliği anlaşmaları bulunuyor.

Öte yandan İsviçre'de sadece aşırı sağcı parti SVP değil aynı zamanda Sosyal Demokratlar da AB ile olan serbest dolaşım anlaşmasının iptal edilmesini istedi. Partinin şefi Christian Levrant, bu konuda da referandum yapılmasını önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre ilk kotayı Hırvatistan'a koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN