Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırın Suriye tarafında gerginlik sürüyor

Giriş Tarihi: 17.2.2014 17:21 Güncelleme Tarihi: 17.2.2014 17:21

Halep'in Azez ilçesinin yönetimini elinde bulunduran Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) ile Bab Es Selame kontrolünü elinde bulunduran Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı arasındaki yönetim kavgası nedeniyle gerginlik sürerken, Bab Es Selame Sınır Kapısı tek taraflı kapatıldığı için Türk tarafında Suriyelilerin bekleyişi sürüyor.

IŞİD ile Kuzey Kasırgası Tugayı arasında Bab Es Selame sınır kapısının kontrolü konusundaki anlaşmazlığın sürmesi üzerine tek taraflı olarak Bab Es Selame sınır kapısının kapatılması nedeniyle Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye gitmek istemeyenlerin bekleyişi sürüyor.

IŞİD Bab Es Selame sınır kapısının kontrolünün kendisine verilmesini aksi halde Kuzey Kasırgası Tugayı'nın kontrolünde bulunan Bab Es Selame sınır kapısını almak için operasyon yapacağını ifade etmesi üzerine muhalif guruplar iki tarafın anlaşması için çaba sarf ediyor.

BAB ES SELAME SINIR KAPISINDAKİ BOŞ ALANDA 30 BİN SURİYELİ ÇADIRLARDA YAŞIYOR

Kuzey Kasırgası Tugayı'nın kontrolünde bulunan Bab Es Selame sınır kapısında 30 bin Suriyeli ilkel şartlarda çadırlarda kalıyor. Bu çadırlarda kalanlara Türkiye'den gönderilen yardımlarla 2 öğün yemek veriliyor. IŞİD Bab Es Selame sınır kapısına saldırması halinde can kayıpları olacağı 30 bin Suriyelinin iki ateş arasında kalabileceği Türk yetkililere endişelendiriyor.

ÖNCÜPINAR SINIR KAPISI TAMPON BÖLGE DE POLİS ZIRHLI ARAÇLAR İLE GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI

IŞİD ile Kuzey Kasırgası Tugayı arasındaki gerginlik üzerine Öncüpınar Sınır Kapısı tampon bölgede polis zırhlı araçlar ile geniş güvenlik önlemleri aldı. Olağanüstü güvenlik önlemleri alan polis, bir olumsuzluk yaşanmaması için zırhlı araçlar desteğinde günün 24 saatinde devriye geziyor.

SINIRIN TÜRKİYE TARAFINDAN 8 KİLOMETRELİK TIR KUYRUĞU OLUŞTU

Açık sınır politikası sürdüren Türkiye bu gelişmeler üzerine Öncüpınar Sınır Kapısı'nda gerekli tedbirleri aldı. Tek taraflı Suriye tarafından Bab Es Selame Sınır Kapısı kapatması nedeniyle Öncüpınar Sınır Kapısı'nda Suriyelilerin bekleyişi sürüyor. Suriye'ye yardım malzemeleri ile ticari amaçla yük taşıyan ve Öncüpınar Gümrük Sahasında yüklerine indirerek, Suriyeli araçlara yüklemeler birkaç gün öncesine kadar sürerken, Suriye tarafından araçların gelmemesi nedeniyle yüklemelerde yapılamadığı için Kilis-Öncüpınar karayolunda çift şeritli 8 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu.

Halep'in Azez ilçesi yakınlarındaki kırsal kesimlerde IŞİD ile ÖSO arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar sürüyor. Patlama sesleri aralıklarla Kilis'ten de duyuluyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırın Suriye tarafında gerginlik sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN