Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'ya en genç başbakan

Giriş Tarihi: 18.2.2014

İtalya'da hükümeti kurma görevi Matteo Renzi'ye verildi. Deneyimli siyasetçilere rağmen parti lideri olan "hurdacı" lakaplı Renzi hakkında "Sol'un Berlusconi'si" yorumları yapılıyor

İtalya'daki Demokrat Parti lideri Matteo Renzi, dün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'dan hükümeti kurma görevini aldı. Renzi, muhalefetin yeni hükümet programında yer almasını istediği talepler nedeniyle bu görevi çekince ile kabul etti. Demokrat Parti içinde aralarında Massimo D'Alema'nın da bulunduğu eski nesil politikacılara meydan okuyarak ön plana çıkan ve hepsinin "hurda"ya çıkarılması gerektiğini savunan Floransa Belediye Başkanı hızlı bir kariyer yaptı. Adı "hurdacı"ya çıkan ve "teşviksiz hurda" sloganı ile özellikle eski kadrolara savaş açan Renzi, genç neslin desteğini aldı.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Renzi, kamu idaresinde israfa karşı mücadele kampanyası sayesinde 2004- 2009 yılı arasında Floransa vilayeti başkanı seçilmişti. Ancak 2012'de Sayıştay, başkanlığı dönemindeki 600 bin Euroluk temsilcilik harcamaları nedeniyle hakkında soruşturma açtı. "Sol'un Silvio Berlusconi'si" gözüyle de bakılan Renzi, 2010'da Berlusconi'ye Arcore'deki villasında yaptığı gizli ziyaret ile seçmenlerin eleştirilerine hedef oldu. Renzi, dün Napolitano ile görüşmesinden sonra düzenlediğ basın toplantısında ilk olarak anayasal ve seçim reformlarına öncelik vereceğini söyledi. İtalyan basınıysa Renzi'nin hükümet programının selefi Enrico Letta'nınkinden farklı olmadığı, sadece üslubunun farklı olduğu yorumunu yaptı. Hükümet hazırlıklarına başlayan Renzi, dün Senato ve Meclis başkanları ile de görüştü. Renzi'nin Emma Bonino'yu dışişleri bakanlığı koltuğunda bırakacağı, Letta'ya ise ekonomi bakanlığını önerdiği belirtiliyor.

ARABASIYLA GELDİ
Cumhurbaşkanlığına selefi gibi kendi kullandığı aracıyla gelen Floransa Belediye Başkanı Renzi, 39 yaşında İtalya'nın en genç başbakanı olacak. Renzi, Mario Monti ve Enrico Letta'nın ardından 2011'den bu yana seçimsiz iş başına gelen 3'üncü başbakan olacak. Karısı öğretmen olan üç çocuk babası Renzi, 2012'den bu yana bağlı olduğu Demokrat Parti'nin başkanlığına oynuyordu, ancak online kampanyası sayesinde amacına geçtiğimiz günlerde erişti. Renzi, 2012'de ABD'de Demokrat Parti Kurulu'na katılmış ve ABD Başkanı Barack Obama'ya hayranlığını dile getirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'ya en genç başbakan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN