Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kiev'deki şiddete Avrupa'dan öfke

Ukrayna'da salı gecesi polisin AB yanlısı protestolara müdahalesinde 26 kişinin ölmesi, AB'yi somut adım atmaya itti. AB'nin Kiev'e yaptırım kararı alması bekleniyor

Giriş Tarihi: 20.2.2014
Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç hükümeti ile AB yanlısı göstericiler arasında kasım ayından bu yana devam eden gerginlik, salı gecesi 26 kişinin öldüğü kanlı bir çatışmaya dönüştü. En az 15 protestocu, 10 polis memuru ve bir gazetecinin öldüğü çatışmalarda 263 protestocuyla 342 polisin yaralandığı belirtildi. Beklenen 'anlaşma' haberi ise gece yarısı geldi. Gelişmeler, Ukrayna'yla ticaret yapmak isteyen AB ile Rusya arasındaki gerilimi de artırdı. Dün Politika ve Güvenlik Komitesi'ni toplayan AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton, bugün dışişleri bakanlarını olağanüstü toplantıya çağırdı. AB'nin gündemine acilen "Kiev hükümetine karşı yaptırım" getirildi. Diğer yandan AB, yaşananlarla ilgili "sorumluların cezalandırılmasını" isteyerek olaylardan Kiev hükümetini sorumlu tutarken, Rusya ise çatışmalardan muhalefeti ve "dış müdahaleleri" sorumlu tutuyor. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso "Görüntüleri görünce şoka girdim" derken, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, olanlardan Kiev hükümetini sorumlu tuttu. ABD, Fransa, Almanya ve Polonya'dan da yaptırıma olumlu yanıt geldi.

LİDERLERDEN ATEŞKES KARARI
Çatışmalar devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Genelkurmay Başkanı Volodymyr Zaman'ı görevden alarak yerine Deniz Kuvvetleri Komutanı Yuriy Ilyin'i getirdi. Gelişmeler böyle sürerken Yanukoviç, gece saatlerinde siyasi krizin çözümüne yönelik muhalefet liderleriyle bir araya geldi. Kiev'de yapılan görüşmelerde tarafların ateşkes ilan etmesi anlaşmasına varıldığı açıklandı. Kiev'de Bağımsızlık meydanında polis güçlerinin her an yeni saldırı başlatmasını bekleyen göstericiler böylece rahat bir nefes aldı.

PROTESTOLAR TÜM ÜLKEYE YAYILDI
Kiev'de yaşanan en kanlı geceden sonra protestolar ülkenin batısına da yayılldı. AB destekçilerinin farklı kentlerde de bazı kamu binalarını işgal ettikleri bildirildi. Protestocular ise polisin keskin nişancılar kullandığını ileri sürdü.

TÜRKİYE'DEN İTİDAL ÇAĞRISI
Türkiye Dışişleri Bakanlığı komşu Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin "üzüntü ve kaygı verici olduğunu belirterek, "Tüm tarafları itidal içinde ve soğukkanlılıkla hareket etmeye, çatışma ortamının son bulmasına yönelik çabaları yoğunlaştırmaya davet ediyoruz" çağrısını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kiev'deki şiddete Avrupa'dan öfke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN