Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna iç savaşın eşiğinde

Ukrayna'da dün 70 gösterici daha hayatını kaybetti, son 3 günlük bilanço 86'ya yükseldi. Hükümet, onlarca güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü ve 67 polisin rehin alındığını duyurdu

Giriş Tarihi: 21.2.2014
AB yanlısı protestocular ile güvenlik güçleri arasında salı günü Bağımsızlık Meydanı'nda yaşanan ve 26 kişinin öldüğü çatışmaların ardından ateşkes ilan edilmesi, Ukrayna'daki siyasi krizin sona ereceği umudunu doğurmuştu. Ancak sadece saatler süren ateşkesin arkasından gelen, ağır silahların kullanıldığı ve binlerce protestocunun katıldığı şiddetli çatışmalarda, muhaliflerce kurulan EuroMeydan Sağlık Merkezi'ne göre en az 70 kişi silahla vurularak öldü. İçişleri Bakanlığı ise onlarca polisin öldüğünü, 67 polisin göstericilerce rehin alındığını duyurdu. İki gündür, "Ukrayna iç savaşa mı sürükleniyor?" senaryosu tartışılır oldu. Ülkenin Rusya sınırına yakın bölgelerinde Rusya yanlısı protestoların başlayacağı haberlere geliyor. BBC'ye göre Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in sözcüsü de "ülkenin ikiye bölünme tehlikesiyle karşı karşı olduğunu" söyledi. Şimdi çatışmanın hangi koşullarda sona ereceği tartışılırken, muhalif Udar (Darbe) partisinin lideri Vitaliy Kliçko, şiddeti durdurmanın tek yolunun devlet başkanlığı erken seçimlerinin yapılması olduğunu savunuyor. Ukrayna'daki siyasi krizin taraflarından AB, alarma geçmiş durumda. Almanya, Fransa ve Polonya'nın dışişleri bakanları Kiev'de Yanukoviç'in ardından muhalefet liderleriyle görüştü. İngiltere de Ukrayna Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak açıklama istedi. AB'nin dün acilen topladığı dışişleri bakanları, şiddetin sorumlularının malvarlıklarını dondurma ve vize yasağı kararı aldı. Ayrıca halka baskıda kullanılabilecek ekipman ihracatı durduruldu. ABD de 20 Ukraynalı hükümet görevlisine ülkeye giriş yasağı getirerek, yaptırıma dönük ilk adımı attı. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise Kiev üzerindeki baskıyı artırarak, ülkeyi iflastan kurtaracak 15 milyar dolarlık fonun bir kısmını salıvermeden önce Yanukoviç'e "muhalifler karşısında kapı paspası olma" mesajını verdi.

SOKAKLAR CESETLERLE DOLDU
Kiev sokaklarındaki görüntüler savaş alanlarını andırıyor. AB yanlısı göstericiler, hayatını kaybeden arkadaşlarını sokak ortasında bırakarak çatışmaya devam ediyor. Sosyal medyadaysa hastanelerin yaralılarla dolup taştığı haberleri yer alıyor. Hükümet ve parlamento binaları ise, olası bir işgale karşı boşaltıldı.

'POLİS GERÇEK MERMİ KULLANDI' İDDİASI
Ortaçağ'da geçen bir filmi andıran Kiev'den gelen görüntülerde, göstericilerin şövalye gibi kalkan kullanarak kask, gözlük ve maskeyle polisin müdahalesinden kurtulmaya çalıştığı görülüyor. BBC, polisin gerçek mermi ve tazyikli su, protestocularınsa molotof kokteyli kullandığını duyurdu.

KIRIM'DAN BAĞIMSIZLIK ÇIKIŞI
Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, olayların daha tehlikeli boyutlara ulaşması durumunda, Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasının gündeme gelebileceğini söyledi. Kiev Belediye Başkanı ise şiddete kayıtsız kalmayarak Yanukoviç'in partisinden istifa etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna iç savaşın eşiğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN