Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Meydan' savaşı bitti

Giriş Tarihi: 22.2.2014

Ukrayna'da hükümet ve muhalefet, siyasi krizi bitirmek için uzlaştı. Anlaşma; erken seçim, ulusal birlik hükümetinin kurulması ve 2004 Anayasası'na dönüşü içeriyor

Ukrayna'da salı günü başlayıp cuma sabahının erken saatlerine kadar devam eden ve aralarında 16 polisin bulunduğu 100'den fazla kişinin öldüğü çatışmalar, Rusya ve AB'nin arabuluculuğuyla dün sabah varılan uzlaşı sonucu sona erdi. Hükümetle AB yanlısı protestocuları temsil eden muhalefet arasında anlaşma sağlandı. Ülkenin SSCB'den ayrıldığı 1991'den bu yana en kanlı krizini geride bırakacağı umut edilen "geçici" anlaşma, sokakta üç aydır gösteri yapan muhaliflerin beklentilerini karşıladı. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, 2015 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öne alınarak bu yıl erken seçime gidileceğini, aralarında muhaliflerin de bulunacağı ulusal birlik hükümeti kurulacağını ve devlet başkanının yetkilerini kısıtlayan anayasal değişikliklere gidileceğini açıklayarak anlaşmanın sağlandığını duyurdu.

2004 ANAYASASI'NA DÖNÜŞ
Üç muhalefet parti lideri de dün Yanukoviç ile yaptıkları görüşme sonrasında anlaşmanın imzalandığını doğruladı. Ukrayna basını ulusal hükümetin 10 gün içinde kurulacağını ve cumhurbaşkanlığı seçiminin yıl sonuna kadar yapılacağını yazdı. Dün yapılan oylamada milletvekillerinin ezici bir çoğunluğu 2004 Anayasası'na dönüşü kabul etti.

Meydan'ın simgesi Olesya
Tam 48 saat süren polis-protestocu çatışmalarında muhaliflere göre en az 100, Ukrayna Sağlık Bakanlığı'na göreyse 77 kişi öldü. Bakanlık 577 kişinin yaralandığını ve 369'unun hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Kanlı atışmanın simgesiyse boynundan aldığı kurşun yarasıyla "Ölüyorum" tweetini attıktan kısa süre sonra hayatını kaybeden 21 yaşındaki Olesya Zhukovska oldu. Protestocular rehin aldıkları 67 polisi de serbest bıraktı.

Timoşenko'ya tahliye yolu
Cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasını sağlayacak yasa dün Ukrayna meclisinde kabul edildi. Meclis, İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko'nun görevden alınmasına da karar verdi.

Rusya: Kırım için savaşırız
Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov'un önceki günkü "Tansiyon yükselirse Ukrayna'dan ayrılabiliriz" açıklamasının ardından Financial Times'a konuşan üst düzey bir Rus yetkili, Kırım'daki Rus nüfusu ve askeri üslerini korumak için Rusya'nın savaşabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Meydan' savaşı bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN