Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna alt üst

Ukrayna'da anlaşmaya rağmen olaylar durulmadı. Göstericiler başkenti ele geçirdi. Parlamento, Kiev'den ayrılan Devlet Başkanı Yanukoviç'i görevinden aldı

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in kasım ayında Rusya'yı tercih ederek, Avrupa Birliği ile ekonomik işbirliği anlaşmasını imzalamaktan vazgeçmesiyle başlayan gösterilerde gelinen son noktada Ukrayna'nın ikiye bölüneceği endişeleri iyice arttı. Ülkede cuma günü muhalefet liderleri ile Yanukoviç arasında erken seçim kararı alınmasıyla sokakların sakinleşeceği düşünülmüştü. Ancak anlaşmaya rağmen göstericiler, başkent Kiev sokaklarından ayrılmadı. AB yanlıları ele geçirdikleri askeri araçlarla zafer turları atarak, Kiev'in kontrolünü tamamen ele geçirdiklerini ilan etti. Devlet Başkanı Yanukoviç'in başkentten ayrıldığı ülkenin doğusunda destekçilerinin yüksek olduğu Harkiv kentine gittiği bildirildi. Kiev'deki Devlet Başkanlığı Sarayı ve resmi konutu göstericilerin eline geçti. Saray önünde açıklama yapan göstericiler, bina içine girdiklerini ancak hiçbir yağmalamanın olmadığını duyurdu. Muhalefet milletvekilleri Yanukoviç'in derhal istifa etmesini ve erken seçimin cuma günü öngörüldüğü gibi aralık ayında değil de 25 Mayıs'ta yapılmasını talep etti. Parlamentoda akşamüzeri alınan kararda Yanukoviç'in anayasal olarak görevini yerine getiremediğini ve görevinden alındığını duyuruldu. Erken seçim tarihinin de 25 Mayıs'a alındığı açıklandı. Yanukoviç ise istifa ettiği iddialarını reddetti. Kendisine karşı Almanya'da 1933'te Nazilerin gerçekleştirdiği cinsten "milliyetçi bir darbe" yapıldığını söyleyen Yanukoviç, ülkeyi terk etmeye niyeti olmadığını ve parlamentonun aldığı tüm kararların yasadışı olduğunu vurguladı. Yanukoviç'in gittiği Harkiv'de toplanan milletvekilleri de askerin tarafsız kalmasını gerektiğini ancak ülkenin doğusunda "gönüllü milislerin" asayişi sağlamasının beklendiğini duyurdu. Ukrayna ordusu ise kriz boyunca hiçbir tarafı tutmayacaklarını açıkladı.

TİMOŞENKO SERBEST
Ukrayna Parlamentosu dün yolsuzluk gerekçesiyle 2011'den beri tutuklu olan eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun serbest bırakılmasını onayladı. Timoşenko, hastaneden ayrıldıktan sonra uçakla başkent Kiev'e geldi. Gösterilerin yapıldığı Gruşevski Caddesi'ne giden Timoşenko, ölenleri anarak, "Sizler asrın kahramanısınız. Eylemleri sürdürün" dedi. Parlamento Başkanı Vladimir Rıbak'ın istifa etmesinin ardından ise yerine Timoşenko'ya yakın olan milletvekili Aleksandr Turçinov seçildi. Timoşenko'ya yakın bir diğer isim olan Arsen Avakov da İçişleri Bakanı olarak atandı.

GÖSTERİCİLER KONUTU BASTI
Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in başkenti terk etmesinin ardından çok sayıda gösterici soluğu Devlet Başkanlığı Konutu'nda aldı. Konutta gezintiye çıkan göstericiler çektikleri fotoğrafları da sosyal medya üzerinden paylaştı. Konutta en çok ilgiyi Yanukoviç'in özel hayvanat bahçesi gördü. Öte yandan milliyetçi gruplar ülke genelinde bir gün içerisinde 13 şehirde Lenin heykelini devirdi.

KESKİN NİŞANCIYA MEYDAN DAYAĞI
Kiev'de aralık ayında başlayan ancak geçtiğimiz salı günü tırmanan şiddet olaylarında göstericilere göre 100'e yakın kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Sağlık Bakanlığı salıdan bu yana aralarında polis memurlarının da bulunduğu 77 kişinin öldüğünü duyurdu. Kiev sokaklarında dün ise gösterilerde ölenler için cenaze töreni düzenlendi. Göstericiler ayrıca keskin nişancı olduğu gerekçesiyle yakaladıkları bir kişiyi uzun süre dövdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna alt üst
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN