Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır'da hükümet istifa etti

Mısır'da ordunun desteklediği hükümetin istifa ettiği bilidirildi.

Giriş Tarihi: 24.2.2014 12:45 Güncelleme Tarihi: 24.2.2014 15:13
Mısır devlet gazetesi El Ahram, ordunun desteklediği hükümetin istifa ettiğini duyurdu. Haber, Mısırlı yetkililer tarafından da doğrulandı.

El Ahram, kararın 15 dakika süren kabine toplantısı sonrası alındığını açıkladı.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi de hükümette savunma bakanı görevini yürütüyordu.

Mısır'da yeni hükümet kurmak için düşünülen isimler içerisinde en belirgin şahsiyetin İskan Bakanı İbrahim Mahleb olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un önünde, Başbakan Hazım Biblavi'nin istifasının ardından yeni kurulacak hükümet için birçok ismin bulunduğunu ancak bunlar arasında en belirgin şahsiyetin istifa eden hükümetteki İskan Bakanı İbrahim Mahleb olduğu ifade edildi.

Geçici Cumhurbaşkanı Mansur'un önündeki diğer isimlere ilişkin bilgi vermeyen kaynak, Mansur'un bugün ilerleyen saatlerde Mahleb ile görüşeceğini dile getirdi.

Öte yandan aynı kaynak hükümetin gerçekte iki hafta önce istifasını sunmayı teklif ettiğini ancak Mansur'un ülkenin içinde bulunduğu şartlardan dolayı bunu kabul etmeyerek istifanın ertelenmesini istediğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Hüsam İsa ise hükümetin istifasını Mansur'a sunduğunu ancak bunun bugün duyurulduğunu söyledi.

Mısır'da 3 Temmuz askeri darbesiyle işbaşına gelen Hazım Biblavi, ülkeden artan işçi grevleri nedeniyle bugün Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a istifasını sundu.

Adli Mansur'un ise Biblavi'ye, istifasının ardından yeni bir hükümet seçilinceye kadar görevini sürdürmesini istediği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da hükümet istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN