Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM temsilcisinden Yanukoviç'e eleştiri

Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev, ülkesinde yaşananların Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e karşı bir darbe olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 25.2.2014 11:23
Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Viktor Yanukoviç'in gizlice Kiev'den kaçtığını, görevlerini bıraktığını ve "kendi kendisini yok ettiğini" belirtti.

Yanukoviç'i eski Sovyetler Birliği lideri Leonid Brejnev'e benzeten Sergeyev, "Ukrayna, Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasında bir seçim yapamaz. AB'nin ortağı olmak zorundayız. Aynı zamanda Rusya ile komşuluk ve dostluk ilişkilerimizi de sürdürmek zorundayız" dedi.

Bugün ilerleyen saatlerde bir ulusal birlik hükümetinin kurulacağına işaret eden Sergeyev, "Ukrayna'daki siyasi değişimle ilgili yalanların sona ermesini istiyoruz. Ülkemde olanlar bir darbe değildi" dedi.

Hem kendisinin hem de BM'deki Ukrayna Misyonu çalışanlarının yönetim karşıtı gösterilere destek verdiğini belirten Sergeyev, Genel Sekreter Ban Ki-mun'a ve BM çalışanlarına Ukrayna'ya destek verdikleri için teşekkür etti.

Yanukoviç'in 21 Kasım'da AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmesinin ardından başlayan yönetim karşıtı gösteriler, geçen hafta muhalefet liderleri ile anlaşma imzalanması ile sonuçlanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM temsilcisinden Yanukoviç'e eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN