Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katliamdan tutuklanacak

Giriş Tarihi: 25.2.2014

Ukrayna'da görevinden azledilen ve kayıp olan eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç hakkında "toplu katliam emri vermekten" tutuklama kararı çıkarıldı

Ukrayna'da Avrupa Birliği destekçilerinin düzenlediği gösterilerin ardından cuma gecesi başkent Kiev'i terk eden eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Yanukoviç'i önceki gün görevinden azleden geçici yönetimin İçişleri Bakanı Arsen Avakhov, eski devlet başkanı ve diğer birkaç yetkili hakkında sivillere yönelik "toplu katliam emrini vermekten" tutuklama kararı çıkarıldığını belirtti.

'YANUKOVİÇ ÖLDÜRÜLDÜ'
Görüldüğü yerde tutuklanacak olan eski Devlet Başkanı Yanukoviç'in nerede olduğu konusu hala netlik kazanmadı. Cumartesi günü Kiev'den destekçilerinin yoğun olduğu Harkiv kentine giden Yanukoviç'in en son pazar gecesi Kırım Yarımadası'nda bulunan Balaklava kentindeki özel malikanesinde görüldüğü belirtildi. İçişleri Bakanı Avakhov'un Yanukoviç'in peşinden Kırım'a gittiği kaydedildi. Avakhov'un pazar gecesi Yanukoviç'in özel jeti ile Kırım'dan kaçmasını engellediği ve daha sonra eski devlet başkanının arabası ile adresi bilinmeyen bir yere gittiği ileri sürüldü. Özerk bölge olan ve Rusların çoğunlukta olduğu Kırım'da Yanukoviç'e destek gösterileri ise giderek büyüyor. Kırım'daki Rusya taraftarlarının tepki olarak Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan etmesinden endişe ediliyor. Yanukoviç hakkında çıkan bazı haberlerde özel yatı ile Donetsk kentinden Karadeniz'e kaçmaya çalışırken bir manastırda yakalandığı ve yabancı ajanlar tarafından öldürüldüğü bile ileri sürüldü.

MUHALİFLER POLİS OLUYOR
Yanukoviç'in yönetiminin ardından doğan güvenlik boşluğunu, kendilerine "sotnyi" adını veren sivil korucular üstlendi. Parlamento ve hükümet binalarının önünde güvenliği sağlayan Ukrayna'nın başkenti Kiev'de vğ ülkenin pek çok yerinde sayıları artan koruculardan bazılarının İçişleri Bakanlığı bünyesinde polis olarak değerlendirileceği açıklandı.

RUSYA: MEŞRU DEĞİLLER
Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Ukrayna'da Yanukoviç'ten sonra gelen yönetimin meşru olmadığını belirtirken, Kiev Büyükelçisi'ni Moskova'ya çağırdı. Medvedev Ukrayna'nın AB ile ticaret anlaşması imzalaması halinde, bu ülkeye uygulayacakları gümrük vergisini artıracaklarını söyledi. Avupa Birliği ise Ukrayna'da reformları desteklemek için 20 milyar euro'luk paket hazırladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliamdan tutuklanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN