Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzayda hayat var

Giriş Tarihi: 25.2.2014

Ödüllü astrobiyolog Richard Hoover, meteorlarda dünya dışı mikroorganizmalar bulduğunu açıkladı. Hoover'a göre bu bulgular, uzayda yaşamın varlığını kanıtlıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'da 1992'de "yılın mucidi" ödülüne layık görülen astrobiyolog Richard Hoover (46), tek hücreli yosunlar üzerine yaptığı çalışmalarla dünya çapında üne sahip oldu. Birçok konuda uzmanlığı bulunan Hoover, NASA ve Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nde, olağanüstü ortamlarda yaşayan mikroorganizmalar üzerine araştırmalar yaptı. Geçtiğimiz günlerde NASA'dan emekli olan Hoover, Uluslararası UFO Konferansı'nda uzayda hayatın varlığına dair kanıtları olduğunu açıkladı. 1806 ve 1864'te Fransa'ya düşen iki meteor ile 1969'da Avusturalya'da bulunan meteorları inceleyen Hoover'ın açıklamaları, bilim dünyasında tartışma yarattı.

'DÜNYAYA AİT DEĞİLLER'
Hoover, mikroorganizmaların meteorlara yeryüzünde bulaştığı savının, bilimsel gerçeklerden uzak olduğunu kaydetti. Yeryüzündeki mikroorganizmaların nitrojen içerdiğini ve canlı bir varlık ölünce nitrojenin atmosfere karıştığını kabul eden Hoover, bu sürecin milyonlarca yıl sürdüğünü ve bu durumun kendi tezini kuvvetlendirdiğini savundu. Meteorlarda bulduğu mikroorganizmalarda ise nitrojen olmadığını söyleyen Hoover, bunun mikroorganizmaların milyonlarca yıl yaşında olduğunu kanıtladığını ifade etti.

'DİĞER METEOR ÖRNEKLERİNDE YOK'
NASA, Richard Hoover'ın açıklamalarını kesin bir dille reddetti. Yetkililer Hoover'ın araştırma yaptığı meteorlarda bulduğu mikroorganizmaların, diğer meteor örneklerinde bulunmadığını, bunun da mikroorganizmaların Hoover'ın inceleme yaptığı meteorlara sonradan bulaştığını gösterdiğini öne sürdü. Hoover ayrıca NASA'nın Mars gezegenine ait çektiği fotoğraflarda denizyıldızına benzer fosiller olduğunu da iddia etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzayda hayat var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN