Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Renzi hükümeti meclisten güven oyu aldı

İtalya'nin yeni Başbakanı Matteo Renzi ve geniş tabanlı yeni hükümet, dün Senato'da güvenoyu aldıktan sonra bugün de Temsilciler Meclisi'nden güvenoyu aldı. Oturuma katılan 559 milletvekilinden 378 kabul, 220 red oyu çıkarken bir vekil de oy kullanmadı.

Giriş Tarihi: 26.2.2014 10:06 Güncelleme Tarihi: 26.2.2014 10:15
Güven oylamasında yalnızca geniş tabanlı hükümeti oluşturan partiler evet oyu kullandı. Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Marina Sereni tarafından açıklanan güven oylamasının sonucunun alkışlanmaması da dikkat çekti. Muhalefet partileri oylamadan önce yeni hükümete sert eleştirilerde bulundu ve seçime gidilmesini istediler.

39 yaşındaki yeni Başbakan Matteo Renzi ise Meclis'teki konuşmasında "Bugün içinde bulunduğumuz durum bundan önceki 2 hükümetin yarattığı bir durum değil, son 15 yılın birikimi. Tek şansımız değişim. Kamu yönetimi, adalet sistemi, mali sistem ve iş dünyasında reformlar önceliklerimiz" şeklinde konuştu.

Demokratik Parti eski Genel Başkanı Pier Luigi Bersani ise ocak ayında geçirdiği beyin kanamasından ardından ilk kez Meclis'e gelirken, "Buraya Letta'yı kucaklamak için geldim. Güvenoyu vermek ise benim görevim" açıklamasında bulundu. Eski Başbakan Enrico Letta ise yeni hükümete güvenoyu verdikten sonra açıklama yapmadan Meclis'ten ayrıldı. Letta ve Bersani'nin Meclis'te kucaklaşması ise alkışlarla karşılandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Renzi hükümeti meclisten güven oyu aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN