Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de ateş durmuyor

Rejim güçleri ile Irak destekli Ebu Fadıl Abbas Tuğay'nın ateşkes sağlanan Babila Beldesi'nde halka ateş açması sonucu 1 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Giriş Tarihi: 26.2.2014 17:27
Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki Babila Beldesi'nde sağlanan ateşkese rağmen rejim güçlerinin halka ateş açılması sonucu 1 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Bölgesindeki yerel aktivistlerden Rami el- Sayed yaptığı açıklamada, rejim güçleri ile Irak destekli Şii Ebu Fadıl Abbas Tuğayı tarafından başkent Şam'ın güneyindeki beldenin Endülüs bölgesinde halka ateş açıldığını belirtti. "Rejim güçleri ile silahlı muhalifler arasında geçen hafta sağlanan ateşkese rağmen Esed güçleri halka ateş açtı" diyen Sayed, "Babila'nın Endülüs bölgesinde rejim güçleri ile Ebu Fadıl Abbas Tugayı tarafından halka açılan ateşte bir kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı" dedi.

HALK AÇLIKTAN ÖLMEK ÜZERE

Aktivist Rami el-Sayed, başkentin güneyinde uzun dönemdir rejimin kuşatması altından olan Hacer el-Esved, Kadem, Aseli ve Tadamun bölgelerine uluslararası insani yardımların girmediğini ve söz konusu bölgelerin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti.

İnsanların açlıktan neredeyse ölme noktasına geldiğini dile getiren Sayed, gıdanın yanısıra sağlık malzemelerinin de gelmemesinin hastalıkların arttırdığını ifade etti. Rejimin kuşatması nedeniyle elektrik ve su hizmetlerinden mahrum yaşamaya bıraktırılan bölge halkına biran önce yardım yapılması gerektiğini kaydeden Sayed, ''Uluslararası kamuoyuna sesleniyorum: Sesimizi lütfen duyun. İnsanlar burada ölmek üzere. Her günümüz silah sesleri ve çatışmaların arasında geçiyor'' dedi.

Kentin güneyindeki Yermuk bölgesine Birleşmiş Milletler tarafından yeterli ölçüde yardımın yapılmadığını anlatan Sayed, Suriye Kızılayı'nın da iki günden bu yana Babila, Yelda ve Beyt Sehim bölgelerine yardım paketleri dağıttığına dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de ateş durmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN