Yanukoviç muamması

Hakkında arama kararı çıkarılan ve günlerdir kayıp olan eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Rusya'ya sığınmak istediği öne sürülüyor

Giriş Tarihi: 26.2.2014
Geçen hafta azledildikten sonra kayıplara karışan ve nerede olduğu bilinmeyen eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç tüm ülkede aranıyor. AB yanlısı muhalifler, üzerinde "Katliamdan Aranıyor" yazan posterleri başkent Kiev'in sokaklarına asarken, hakkında kasten adam öldürme suçundan arama kararı çıkarılan Yanukoviç'in Rusya'ya kaçmak istediği ileri sürülüyor. Ukrayna basını, Yanukoviç'in Kırım'ın Sivastopol kentindeki Rusya Karadeniz Filosu'na sığındığını iddia etti. Muhaliflerin Kiev'i ele geçirmesi sonrası başkenti terk ederek sürekli yer değiştiren Yanukoviç'in, gemi ile Rusya'ya kaçmayı planladığı öne sürüldü. Rusya, Yanukoviç'in siyasi sığınma hakkı istediği yönündeki haberleri yalanladı. Rusya'da yayın yapan Rossiyskaya gazetesi ise Yanukoviç'in, can güvenliğini sağlamak için ABD istihbaratıyla anlaştığını yazdı. Habere göre, Avrupalı bir liderin Muammer Kaddafi gibi linç edilmesinden endişe eden ABD istihbaratı, Yanukoviç'i ve ailesini koruması altına aldı. Ukrayna basını da Yanukoviç için "Yolsuzluklarını ödemek için bin yıldan fazla çalışması gerektiği" yorumunu yaptı. Eski İçişleri Bakanı Yardımcısı Hennadi Moskal, Yanukoviç'in Bağımsızlık Meydanı'ndaki muhalifleri bastırmak için meydana keskin nişancı yerleştirilme planının olduğunu söyledi. Moskal'a göre Yanukoviç, ayrıca 2 bini özel timden oluşan, toplam 22 bin polis memuruyla muhalifleri bastırmayı planlıyordu. Dün Ukrayna Meclisi ise, Yanukoviç'in halka ateş açarak insanlık suçu işlemekle suçlayarak Lahey'de yargılanmasını isteyen bir kararı onayladı. Öte yandan Yanokoviç'in yerine 25 Mayıs'taki seçimlere kadar geçici olarak atanan Devlet Başkanı Oleksander Turçinov, hükümetin perşembeye kadar kurulacağını açıkladı.

RUSYA: KIRIM'A PASAPORT VERMEYE HAZIR
1954'e kadar Sovyet toprağı olan Ukrayna'nın Karadeniz'e bakan Kırım özerk bölgesindeki yetkililer, isteyen Ukrayna vatandaşlarına pasaport vermeye hazırlanıyor. Ukrayna basını, bölgedeki Simferopol kentini ziyaret eden Rus milletvekili Leonid Slutsky'nin "Ukrayna'daki kardeşlerimizi mağdur bırakmayacağız" sözlerini aktardı. Kırım Bölge Valisi, geçen hafta 82 kişinin öldüğü kanlı 48 saatin ardından "Tansiyonun yükselmesi halinde Ukrayna'dan ayrılabiliriz" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanukoviç muamması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN