Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin'den savaş hazırlığı

Batı'yı Ukrayna'da yaşananlara müdahil olmakla suçlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, askeri birliklerine ani bir şekilde "Savaşa hazırlanın" emri verdi

Giriş Tarihi: 27.2.2014
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, "Ukrayna'nın içişlerine karışmıyoruz. Batılı ülkeler de karışmasın" açıklamasından saatler sonra Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle savaş hazırlığına girdi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Putin'in Savunma Bakanlığı'na, "Batı ve Merkez Askeri Bölgeleri askeri birliklerinin savaşa hazırlığının ani ve kapsamlı şekilde denetlenmesi" emri verdiğini söyledi. Putin'in geçen yıl, orduya 6 kez ani savaş hazırlığı denetimi emri verdiği belirtiliyor. Bununla birlikte Rusya'nın Kırım Özerk Bölgesi'nde Rus pasaportu verme hazırlıkları askeri müdahale imtimalini artırıyor. Ukrayna basını, Rus yanlısı Kırımlıların Rusya'yı "yeni Naziler" olarak tanımladıkları AB yanlılarına karşı harekete geçmeye çağırdığını yazdı.

BERKUTLAR LAĞVEDİLDİ

Ukrayna geçici İçişleri Bakanı Arsen Avakov, gösterilerde eylemcilerle çatışmaya giren "Berkut" özel polis timinin lağvedilmesini öngören kararnameyi imzaladı. Bir grup Berkut üyesi, önceki gün Lyiv'de göstericilere karşı şiddet uyguladıkları için diz çökerek özür dilemişti. Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'yı, Ukrayna ile ilgili verdiği kararlarda "çok dikkatli" olması yönünde uyardı.

KIRIM'DA TATAR İSYANI
Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol'da, Kiev'de oluşan yeni hükümeti tanımak istemeyen Rus kökenli vatandaşlarla, Tatarlar arasında kavga çıktı. 20 bin Tatar, Kiev'deki yeni yönetimi desteklemek için parlamento önünde toplanarak, "Ukrayna" diye slogan attı. Parlamento önüne gelen başka bir grup ise "Rusya" sloganıyla karşılık verince olaylar çıktı: 1 kişi kalp krizinden öldü, 20 kişi de yaralandı. Gelişmeler Kırım'da bölünmeye gidileceği endişesini artırdı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'daki siyasi krize ulusal birlik ve toprak bütünlüğü içerisinde çözüm bulunması gerektiğine dikkati çekerek, Kırım'daki tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky de Yanukoviç'in ülkeyi soyduğunu belirterek, "Şu an onun durumu Saddam Hüseyin'e benziyor. Onun gibi ülkede bir yerde saklanıyor ama eninde sonunda onu yakalayacağız" dedi.

MEYDAN NE DERSE O!
Başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda düzenlenen mitingde, eylemcilerin oluşturduğu Meydan Konseyi, parlamentoya sunulmak üzere hazırladıkları geçici hükümetteki bazı bakan adaylarını tanıttı. Meydanın adaylarından bazıları şöyle: Olga Bogomolets, Alesandr Sich, Boris Tarasyuk ve Vladimir Groysman (Başbakan Yardımcıları), meydan sorumlusu Andrey Parubiy (Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri), "Auto Meydan" olarak adlandırılan Dmitriy Bulatov (Gençlik ve Spor Bakanı), Pavel Petrenko (Adliye Bakanı), Aleksandr Şlapak (Maliye Bakanı), Pavel Şeremeta (Sağlık Bakanı) Devlet Başkanı görevine vekalet eden Meclis Başkanı Akesandr Turçinov da mitinge katılarak bir konuşma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'den savaş hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN