Kırım meydan savaşı

Ukrayna'da Euromeydan'ın ardından gözler Kırım'da. Yerel parlamento, Rusya yanlıları tarafından işgal edildi. Kırım'ın Rusya'ya bağlanması için referandum gündemde

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde önceki gece silahlı Rusya yanlılarının yerel parlamento ile hükümet binasını ele geçirmesi ve Rusya'nın batı sınırındaki savaş uçaklarını alarma geçirmesi, Kırım'daki bölünme endişelerini giderek artırdı. Kırım Yerel Parlamentosu ise bölgenin 1954 öncesinde olduğu gibi Rusya'ya bağlanması için referanduma gidilmesini görüştü. Nüfusun yüzde 58'ini Rusların, yüzde 24'ünü Ukraynalıların ve yüzde 12'sini Tatarların oluşturduğu 2 milyon nüfuslu bölgenin başkenti Sivastopol'da AB yanlısı Tatarların çarşamba günkü gösterisiyle başlayan gerginlik, dün de devam etti. Parlamento işgalinin yanısıra, Ruslardan oluşan bin kişiyi aşkın bir grup parlamento binası önünde gösteri yaptı. Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Rifat Çubarov, meclisi acilen topladı.

150 BİN ASKER TETİKTE

Dün Kırım'daki gerginliği tırmandıran gelişmeyse, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkenin batısındaki savaş uçaklarını alarma geçirmesi oldu. Ayrıca 150 bin Rus askeri tatbikata başladı. Kırım'da eski savaş gazileriyle lağvedilen Ukrayna özel timi Berkut'un bazı üyelerinden oluşan en az 3 bin kişi Sivastopol'da silahlandı. Kırım Parlamentosu'nun yeni başbakan olarak duyurduğu Rus Birliği Partisi Başkanı Sergey Aksenov da ilk açıklamasında, "Yanukoviç yasal başkanımızdır" dedi.

"RUSYA'DAN GARANTİ ALDI"
Yeni yönetimin hakkında tutuklama emri çıkarttığı eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, kayıp olduğu cumartesi gününden bu yana dün ilk kez Rus basınına konuştu. Moskova yakınlarındaki bir sağlık merkezinde olduğu iddia edilen Yanukoviç, "Halen kendimi Ukrayna'nın kanuni devlet başkanı sayıyorum. Rusya'dan can güvenliğimin sağlanmasını talep etmek zorundayım" dedi. Rus basını da Yanukoviç'in "Rusya sınırları içerisinde can güvenliğinin korunması" talebinin Kremlin tarafından kabul edildiğini bildirdi. Ancak resmi açıklama yapılmadı.

"ROCKY 4'Ü ÇEKMİYORUZ"
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, savaş alarmı veren Putin'e "Dikkatli ol. Rocky 4'ü çekmiyoruz" diyerek, Rocky'nin Rus rakibiyle karşı karşıya geldiği Rocky 4 filmine atıfta bulundu. Filmde maçı Rocky kazanıyordu.

HÜKÜMETİ ÖNCE GÖSTERİCİLER ONAYLADI
Ukrayna'da 1 haftadır süren hükümet kurma çalışmaları dün tamamlandı. Gösteriler sırasında tutukluğuna son verilen eski Başbakan Yulya Timoşenko'nun lideri olduğu Vatan Partisi Grup Başkanı Arseniy Yatsenyuk, başbakan seçildi. Yatsenyuk'un kabinesinde bazı göstericiler de yer aldı. Öte yandan yeni hükümet parlamentodan önce ilk olarak Kiev'deki Euromeydan'da yapılan mitingde eylemcilerin oluşturduğu Meydan Konseyi tarafından onaylandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım meydan savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN