Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanukoviç: Referandum teklif ediyorum

Giriş Tarihi: 28.2.2014 15:41 Güncelleme Tarihi: 28.2.2014 17:15

Ukrayna'da devlet başkanlığından azledilen Viktor Yanukoviç, "Sorunların çözüme kavuşması adına referandum yapılmasını teklif ediyorum" dedi.

Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, muhalefetin, üç AB ülkesi dışişleri bakanlarının katılımyla imzalanan anlaşmanın şartlarını yerine getirmediğini ileri sürerek, "Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan darbeye doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerektiğini söylüyorum" dedi.

Ukrayna'da devlet başkanlığından azledilen ve yaklaşık bir haftadır nerede olduğu bilinmeyen Yanukoviç, Rusya'nın Rostov şehrinde basın toplantısı düzenledi.

YANUKOVİÇ BASIN TOPLANTISI YAPTI

Yanukoviç, VertolExpo fuar merkezindeki "Ametist" salonundaki toplantıda, "Ukrayna'nın geleceği için, yönetimi güç ve korkuyla ele geçirenlerle mücadeleye devam edeceğim. Beni kimse devirmedi. Ukrayna'yı, şahsıma ve yakınlarıma gelen tehditler nedeniyle terketmek zorunda kaldım" diye konuştu.

Kiev'de 21 Şubat'ta muhalefet liderleriyle imzalanan anlaşmanın yerine getirilmediğini ileri süren Yanukoviç, "Muhalefet, üç AB ülkesi dışişleri bakanlarının katılımyla imzalanan anlaşmanın şartlarını yerine getirmedi" dedi.

Ortaya çıkan tüm sorunların çözüme kavuşması için referandum yapılmasını teklif eden Yanukoviç, "Ukrayna'da yaşananlar utanç verici. Ukrayna halkından tüm yaşananlar ve bunlara engel olamadığım için özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

KIRIM'DA YAŞANAN GERGİNLİK

Yanukoviç, Kırım'da yaşanan gerginliğe ilişkin "Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan darbeye doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerektiğini söylüyorum" dedi.

Ukrayna'ya şahsının ve ailesinin can güvenliği garanti edildiği zaman döneceğini açıklayan Yanukoviç, 25 Mayıs'ta düzenlenecek başkanlık seçimlerinin yasal olmadığını ve seçimlere katılmayacağını bildirdi.

"PUTİN'İN NASIL SUSTUĞUNA ŞAŞKINIM"

Rusya'nın, daha önce imzalanan anlaşmalar gereği Ukrayna'da yaşanan olaylardan sonra harekete geçebileciğini ve geçmesi gerektiğini savunan Yanukoviç, "Rusya bizim stratejik partnerimiz. Putin'in karakterini bilerek, halen sakin bir şekilde susmasına şaşkınım" değerlendirmesinde bulundu.

Yanukoviç, "Bugün yaşananların sorumlusu, ülkeyi kaos ve felakete sürükleyenlerdir. Suç, bugün yönetime gelenlerin, Maydan'ı komuta eden görünür ve görünmez güçlerin. Batı'nın temsilcileri ve Maydan'ı himaye eden ABD'nin" şeklinde konuştu.

TOPLANTIYI RUS GAZETECİ YÖNETTİ

Yanukoviç'in bir saati aşkın süren toplantısına Rus resmi haber ajansı İtar-Tass Genel Müdür Yardımcısı Mihail Gusman moderatörlük yaptı.

Basın toplantısını 200'den fazla Rus ve yabancı gazeteci izledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanukoviç: Referandum teklif ediyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN