Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BMGK Ukrayna için acil toplanıyor

Rusya Federasyon Konseyi'nin Kırım'a asker göndermeyi onaylamasının ardından BMGK üyeleri acil olarak toplantıya çağrıldı.

Giriş Tarihi: 1.3.2014 19:31
BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Ukrayna'daki son gelişmeleri değerlendirmek üzere TSİ 21.00'de acil toplantıya çağrıldı.

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi, Rus ordusunun Ukrayna sınırlarında görev yapmasına onay vermesinin ardından BMGK üyelerine acil olarak toplanma çağrısı yapıldı.

Toplantı talebi BMGK'nın daimi üyesi İngiltere'den gelirken, toplantıda Ukrayna'nın dün Konsey'e sunduğu mektup kapsamında ülkedeki gelişmelerin ele alınacağı belirtildi.

BMGK dün de acil olarak toplanarak Ukrayna ve özellikle Kırım'daki gelişmeleri görüşmüş ve kapalı toplantının ardından yapılan açıklamada "Toplantıda Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve birliğine olan destek vurgulandı. Konsey, Ukrayna'daki tüm taraflarla ve siyasi aktörlerle teması ve kapsamlı bir çözüm için diyaloğu desteklemeye devam edecek" ifadeleri kullanılmıştı.

BM Güvenlik Konseyi'nin dünkü toplantısının ardından ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya'dan askerlerini Kırım'dan çekmesini isterken, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Ukrayna ile Kırım'da filo bulundurma anlaşmaları olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama da Ukrayna'ya yönelik herhangi bir askeri müdahalenin ''bedellerinin'' olacağını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BMGK Ukrayna için acil toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN