Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım'da milis kuşatması

Kırım'da yerel meclisinin ardından, iki havalimanı silahlı, üniformalı kişilerce işgal edildi. ABD Başkanı Obama, askeri hareketliliği artan Rusya'ya "Harekâtın bedeli olur" uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 1.3.2014
Ukrayna'nın güneyindeki, Rus asıllı vatandaşların çoğunlukta olduğu Kırım Özerk Bölgesi'nde hafta başında Rusya yanlıları ve karşıtları arasında başlayan gerilim, kim oldukları resmen açıklanmayan askeri üniformalı, silahlı grupların iki havalimanını işgaliyle yeni bir boyut kazandı. Önceki gün bölge parlamentosunun Rusya yanlısı, silahlı kişiler tarafından işgal edilmesi ve parlamento binasına Rus bayrağı çekilmesinin ardından, dün yine silahlı ve askeri üniformalı kişiler başkent Simferopol (Akmescit) ve güneydeki Sivastopol havalimanında güvenliği ele geçirdi. Kırım devlet televizyonu da işgal edildi. Atlasjet'in İstanbul- Simferepol seferini gerçekleştirecek A-320 tipi uçağı, dün Karadeniz üzerindeyken karışıklığın sürmesi sebebiyle İstanbul'a geri döndü. THY de seferlerini iptal etti. Sivastopol'a 8 Rus askeri helikopterinin de indiği belirtildi. AB yanlısı Kiev hükümeti Rusya'yı, Kırım'da konuşlu Karadeniz Deniz Filosu'ndaki askerlerle Sivastopol Havalimanı'nı işgal etmekle suçladı. İçişleri Bakanı Arsen Avakov havalimanlarına Ukrayna askerlerinin girişinin engellendiğini söyledi. Üzerinde Sivastopol'ün Balaklava bölgesindeki Rusya Karadeniz Filosu askerlerinin üniforması bulunan 20 askerse, Ukrayna sınır kontrol noktasını ele geçirdi. Karadeniz sahiline ayrıca bir Rus donanma gemisinin yanaştığı görüldü. Bu arada, Akmescit-Sivastopol karayolunda 9 Rus tankı ile asker taşıyan 2 otobüsün beklediği bildirildi.

TATARLAR ENDİŞELİ

Gelişmeler, 1944'te Josef Stalin tarafından Kırım'a sürülen Tatarları korkutuyor. Bölgenin üçüncü büyük nüfusunu oluşturan Tatarların korkusunu, parlamentonun "Biz Viktor Yanukoviç'i hâlâ devlet başkanı olarak kabul ediyoruz" açıklaması destekliyor.

DAVUTOĞLU KİEV'DE

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile telefonla görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da temaslarda bulunmak üzere Kiev'de. Davutoğlu, "Ukrayna'da barış olmadan, istikrar olmadan Avrasya'da olması güç. O bakımdan, gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi. ABD Başkanı Barack Obama ise yaptığı açıklamada, Rusya'ya "ABD, Ukrayna'ya yönelik herhangi bir askeri müdahalenin bedellerinin olacağını teyit etme noktasında uluslararası toplumla birlikte durmaktadır" diye seslendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'da milis kuşatması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN