Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım restleşmesi

ABD Başkanı Obama'nın "Müdahalenin bedeli ağır olur" tehdidine rağmen Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım'a asker göndermek için parlamentodan oybirliği ile onay aldı

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i görevinden azleden Avrupa Birliği yanlısı yeni yönetim, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde kontrolü tamamen kaybetme noktasına geldi. Rusya vatandaşlarının çoğunlukta olduğu Kırım'da daha önce parlamentoyu, devlet binalarını ve iki havaalanını ele geçiren kimliği belirsiz askerler artık başkent Simferopol'u tamamen ellerinde tutuyor. Kırım'da üzerlerinde herhangi bir ülke bayrağı bulunmayan kamuflajlar giyen askerler, başkentte kimlik kontrolleri yapmaya başladı. Kiev yönetiminin de Kırım'a silahlı grupları göndermesi üzerine sıcak çatışmaların yaşandığı iddia edildi. Rusya yanlısı Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Aksyonov ise Putin'den yardım istediklerini ilan etti. Akşam üzeri ise Rusya'da parlamentonun üst kanadından Ukrayna'da askeri güç kullanımına onay çıktı. Rus yetkililer, sınırlı sayıda Rus askerinin sadece güvenliği sağlamak için Kırım'a sevk edileceğini duyurdu. Bu gelişme üzerine Ukrayna yönetimi olağanüstü güvenlik zirvesi kararı aldı. Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk, "Kırım'a askeri müdahalenin sonu savaş olur, Moskova ile tüm ilişkiler biter" dedi. Devlet Başkan Vekili Turçinov ordunun tam askeri duruma geçirildiğini bildirdi. BM, üye ülkeleri Ukrayna konulu acil toplantıya çağırırken, Ban Ki moon ise Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini istedi. Putin'in askeri onay istemesinin, ABD Başkanı Obama'nın önceki gece yaptığı "Ukrayna'da, Rusya tarafından yapılan askeri ilerlemelere yönelik haberlerden derin kaygı duyuyoruz. ABD, Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalenin bedelinin ağır olacağını belirtir" açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti. Obama, dün gece de Putin ile telefonda 90 dakika boyunca Ukrayna'yı konuştu. ABD, Rusya'nın Ukrayna topraklarına yönelik askeri müdahalesini kınadı. Beyaz Saray ise ABD'nin G-8 için hazırlık toplantısına katılımını askıya alacağını açıkladı.

Avrupa'dan bütünlük vurgusu
AB Komisyonu Başkanı Manuel Barosso: Bunlar 21'inci yüzyıl Avrupa'sında kabul edilemez gelişmelerdir.
Almanya Başbakanı Angela Merkel: Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması konusunda her şey yapılmalıdır.
Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault: Ukraynalılar demokrasi istiyor ve yüzlerini Avrupa'ya doğru çevirdiler. Ülkelerinin geleceğine Ukraynalılar karar vermeli.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague: Kırım'daki gerginlik hafifletilmeli ve Ukrayna'nın egemenlik haklarına saygı duyulmalı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kiev'de 80'den fazla göstericinin ölümünden sorumlu tutulan Berkut polislerine Rus pasaportu verme kararı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım restleşmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN