Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ultra Ortodoks Yahudiler'den askerlik protestosu

Ultra Ortodoks Yahudiler, İsrail meclisinde görüşülen ve kendilerinin de askere gitmesini öngören kanun taslağını protesto etti.

Giriş Tarihi: 2.3.2014 21:12
İsrail'de Ultra Ortodoks Yahudiler, İsrail meclisinde görüşülen ve kendilerinin de askere gitmesini öngören kanun taslağını protesto etti.

İsrail Meclisi Knesset'te görüşülen kanun taslağına tepki gösteren onbinlerce gösterici, öğle saatlerinden itibaren, Batı Kudüs'teki Mea Shearim, Tahana Merkazit ve Kiryat Moshe semtlerinden başlayarak, yürüyüşe geçti.

Tahana Merkazit başta olmak üzere çevredeki bütün ana caddeler ve sokakları dolduran göstericiler, üzerinde İngilizce ''Dine karşı savaş", ''Dinin baskı altına alınmasına karşı sivil ayaklanma'', ''Askerlik bize dayatılamaz'' ifadeleri yer alan dövizler taşıdı.

Gösterinin sonunda Ultra Ortodoks Yahudilerin dini liderleri, topluluğa dua okuttu, ardından kalabalık dans ederek dağıldı.

Knesset'te görüşülen kanun taslağına, 18 sandalyeye sahip Ultra Ortadoks milletvekilleri de karşı çıkıyor. İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unu teşkil eden Ultra Ortodoks Yahudilerin sayılarının 600 bini bulduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ultra Ortodoks Yahudiler'den askerlik protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN